TextToSample (źródło: Samplab)
TextToSample (źródło: Samplab)

Bezpłatna wtyczka AI wygeneruje próbki muzyczne z tekstu

Twórcy oprogramowania Samplab udostępnili wtyczkę TextToSample, która pozwala na „samplowanie” próbek muzycznych. Opcja ta jest bezpłatna i działa w oparciu o sztuczną inteligencję, która generuje krótkie utwory w oparciu o wprowadzony przez użytkownika tekst.

Samplowanie i generator AI próbek muzycznych

TextToSample jest generatorem sztucznej inteligencji, który może być samodzielnym narzędziem lub otwieranym wewnątrz oprogramowania typu DAW (Digital Audio Workstation), czyli formie cyfrowej stacji roboczej. Dzięki tym programom możliwe jest realizowanie prac związanych z treściami audio, a teraz także obejmuje to samplowanie AI, inaczej nazywane próbkowaniem. Proces ten polega na pobraniu fragmentu wybranego utworu (sampla), a następnie wdrożeniu go do własnej kompozycji muzycznej.

Zasada działania tego narzędzia opiera się o MusicGen, czyli zestaw udostępniony przez firmę Meta. Algorytm odpowiedzialny jest za generowanie dźwięków w oparciu o wprowadzony tekst, ale również tworzenie muzyki o podobnym charakterze kompozycji, udostępnionych przez użytkownika.

TextToSample (źródło: Samplab)
TextToSample (źródło: Samplab)

Prostota darmowego narzędzia i jego niedoskonałości

TextToSample ma prosty i intuicyjny interfejs. Jest dość minimalistyczny, ale spełnia swoją rolę, choć z pewnością nie jest doskonały. Podstawowym jego ograniczeniem jest to, iż nie bierze pod uwagę stylu muzycznego i tonu, które są obecne w wiodącym utworze użytkownika.

Poza tym algorytm ma problemy z rozumieniem wpisywanych tekstów, mianowicie nie zna podstawowych pojęć muzycznych, wśród których można wymienić klawisze czy BPM, czyli częstotliwość uderzeń na minutę.

To jednak nie czyni tego narzędzia bezużytecznym, wymaga natomiast cierpliwości i kilkukrotnego wprowadzania instrukcji dla algorytmu AI, aby z czasem uzyskać zadowalający efekt. Program czy wtyczka jest dość nowa, powstała w tym roku, więc ma kilka niedoskonałości, które z czasem mogą zostać poprawione, a ogólne działanie nieco ulepszone.

Jak jednak jasno twierdzą twórcy z Samplab, narzędzie nie może zastąpić ludzkich muzyków.