Asystent Google
Asystent Google (fot. Google)

Asystent Google będzie lepszy? Gigant planuje wykorzystać AI

Gigant z Mountain View postanowił ulepszyć i wyposażyć w sztuczną inteligencję jeden ze swoich najważniejszych produktów. Jak wynika z informacji wewnętrznych, ujawnionych przez AXIOS, Asystent Google ma zostać odnowiony.

AI i Asystent Google – czy jakaś forma fuzji mogłaby się udać?

Google przez ostatnie kilka miesięcy prowadziło intensywne prace nad swoimi nowymi, ale również starymi narzędziami. Niedawno wprowadziło Barda, czyli chatbota sztucznej inteligencji, który z czasem może stać się podstawą wyszukiwania informacji w internecie. Poza tym, możliwości AI są także sukcesywnie wdrażane do znanych i lubianych programów, takich jak Dokumenty czy Prezentacje w postaci Duet AI.

Z drugiej strony ostatnio gigant mógł nieco zaniedbać codziennego pomocnika użytkowników. Asystent Google bowiem przez ostatnie miesiące pogorszył się pod względem wydajności. Może się wydawać, że w swoich własnych urządzeniach typu głośniki Nest zwyczajnie nie słyszy, nie reaguje, a co najbardziej irytujące – nie wykonuje poleceń.

Teraz jednak docierają do nas informacje, że firma ma zamiar nieco zaktualizować istotnego pomocnika użytkowników i udostępnić mu możliwości, jakie dają modele sztucznej inteligencji.

Prezentacje z Duet AI (źródło: Google)
Prezentacje z Duet AI (źródło: Google)

Asystent Google będzie „mądrzejszy” dzięki sztucznej inteligencji?

Jak wynika z wewnętrznego maila udostępnionego przez AXIOS, Google ma zamiar rozpocząć prace nad odnowionym produktem. W pierwszej kolejności zmiany mają nadejść w jego mobilnej wersji. Planowany Asystent Google ma spełnić pragnienia użytkowników, którzy chcą technologii wspierającej prowadzone z pomocnikiem konwersacje. Dlatego też gigant pragnie zasilić odświeżony produkt technologią w postaci dużego modelu językowego, czyli LLM (Large Language Model).

Wiadomość przyniosła także kilka smutnych wieści. Z uwagi na połączenie kilku zespołów i personalne zmiany, część ról została zlikwidowana. Oznacza to, że kolejni pracownicy zostali zwolnieni.