Baterie firmy SorbiForce nie zawierają żadnych metali, zostały wykonane wyłącznie z ekologicznych materiałów. Po ich zużyciu można poddać je recyklingowi, a także wykorzystać jako nawóz dla hodowanych roślin.
Problematyczne baterie zmorą naszych czasów
Przemysł akumulatorowy przeżywa kryzys. Z jednej strony instytucje próbują ograniczać ich zużycie, jednocześnie wymagając przejścia na pojazdy elektryczne. Z drugiej zaś wymagają, aby produkowane baterie były recyklingowane, gdy zostaną już zużyte. Pomysłów na ochronę środowiska i wdrażanie ekologii jest wiele, jednak trudno ocenić ich skuteczność.
Baterie wytwarzane są przede wszystkim z metali ziem rzadkich, a więc na przykład litu. Oszacowano, że rezerwy tego cennego pierwiastka przy obecnym zużyciu mogą wystarczyć jeszcze na ponad 190 lat, jednakże już teraz lepiej ograniczać go, poprzez wprowadzanie odzysku, w zamian za degradujące środowisko wydobycia.
Jedną z firm, która zaproponowała alternatywę dla obecnie stosowanych akumulatorów, jest SorbiForce. Innowacyjne baterie zostały wyprodukowane z różnego rodzaju materiałów odpadowych i ekologicznych. Podstawą budowy baterii jest ultraporowaty węgiel, natomiast surowcem pozostałości rolnicze. Co ciekawe, po ich zużyciu możliwe jest bardzo łatwe zutylizowanie produktu.
Recykling akumulatora z odpadów
Opracowany przez SorbiForce akumulator jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie jest w stanie wybuchnąć czy ulec samozapłonowi, nie wymaga również chłodzenia. Te innowacyjne baterie mogą być stosowane dosłownie wszędzie, stanowiąc podstawę dla systemów energetycznych, zarówno domowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Mogą być również łączone z instalacjami odnawialnych źródeł energii oraz oddawać energię do pojazdów elektrycznych.
Zużyte akumulatory można poddać indywidualnie niezwykle prostemu recyklingowi. Po zakończeniu cyklu życia baterii użytkownik może ją otworzyć i napełnić wodą, dzięki czemu substancje czynne zostaną uwolnione. Po tym procesie posiadacz tego ciekawego akumulatora może wykorzystać go jako nawóz lub wyrzucić do odpadów organicznych. Przebieg działań jest w pełni bezpieczny dla człowieka.
Pierwszy prototyp pojawił się już kilka lat temu, specjalistom udało się wtedy opracować akumulator o pojemności sięgającej 2 kWh. Teraz jednak firma mierzy coraz wyżej i pragnie tworzyć jeszcze większe baterie, dedykowane dla farm słonecznych i wiatrowych.
To innowacyjne rozwiązanie może być kolejnym przełomem energetyki oraz gromadzenia i przechowywania w pełni zrównoważonej, ekologicznej energii elektrycznej.