Nowe urządzenia inteligentne (źródło: Switchbot)
Nowe urządzenia inteligentne (źródło: Switchbot)

Nadchodząca aktualizacja Switchbot Hub 2 doda funkcje IR Blaster do HomeKit

Standard Matter sukcesywnie się rozwija, a producenci inteligentnych urządzeń dbają o to, by ich sprzęty mogły być bardziej funkcjonalne, również w aplikacjach innych firm. Tym razem Switchbot dodał do swojego Hub 2 możliwość sterowania sprzętami w Apple HomeKit, które działają w oparciu o IR Blaster.

Aktualizacja, która da nowe możliwości

Switchbot pracuje nad aktualizacją oprogramowania, która ma nadejść pomiędzy 10 a 15 sierpnia br. Dzięki niej użytkownicy będą w stanie używać funkcji związanych z odbiornikiem podczerwieni, zwanym również IR Blaster, w HomeKit. Tego typu urządzenia lokowane są w tradycyjnych pilotach. Switchbot Hub 2 ma zatem pozwolić na dodanie sprzętów do jednej z wiodących aplikacji inteligentnego domu, sterowanych przy użyciu pilota na podczerwień. Można więc w tym miejscu wspomnieć nie tylko o telewizorach, ale także klimatyzatorach, wentylatorach, dekoderach, roletach i wielu innych urządzeniach.

Switchbot Hub 2 ma dać możliwość pełnego sterowania klimatyzacją, od ustawiania temperatur, przez wybór trybu czy prędkości, z jaką ma działać wentylator. Urządzenie to ma czujnik temperatury, który został wbudowany w kabel zasilający, dzięki czemu użytkownik może zapoznać się ze zmierzonymi parametrami w obrębie aplikacji Apple HomeKit.

Hub 2 z Matter (źródło: Switchbot)
Hub 2 z Matter (źródło: Switchbot)

Switchbot Hub 2 i możliwości HomeKit

Switchbot wydał również informację na temat innych własnych urządzeń, które obsługiwane są przez Hub 2 z dostępem standardu Matter. One również, jeśli działają na pilocie podczerwieni, będą teraz dostępne w HomeKit. Dotychczas można tam było znaleźć silniki do zasłon, a teraz system inteligentnego domu obejmie czujnik ruchu i kontaktu.

Jak wynika z informacji, Matter prawdopodobnie ogranicza sprzęty wyposażone w IR Blaster do trzech. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku części urządzeń pełna kontrola i korzystanie ze wszystkich opcji danych przez producenta nie będzie możliwe, przynajmniej póki co. Standard Matter rozwija się dość wolno, przez co funkcje często ograniczone są do włączenia i wyłączenia sprzętu, jednak miejmy nadzieję, że to dopiero początek.