Jedna z brytyjskich firm opracowała płytkę drukowaną, którą po zużyciu można rozpuścić w wodzie, natomiast istotne komponenty w całości odzyskać i ponownie zastosować. Wykonana z włókien roślinnych płytka PCB staje się coraz bardziej popularna, a ogromna firma postanowiła wdrożyć je do produkcji swoich podzespołów.
Płytki drukowane podstawą elektroniki
Elektronika rozwija się, a często tzw. płytki drukowane umożliwiają montowanie potrzebnych komponentów oraz stworzenie obwodu, stając się podstawowym elementem modułów, dedykowanych dla różnego rodzaju urządzeń.
Tradycyjna płytka PCB (Printed Circuit Board) tworzona jest z dielektryka, czyli materiału izolacyjnego, folii odpowiedzialnej za przewodzenie, zawierającej miedziane ścieżki oraz pady. Jedną z popularnych płytek jest wersja uniwersalna, dedykowana dla prostych obwodów, jednak czasami przybiera zaawansowaną i rozbudowaną formę.
Z uwagi na ich rosnącą powszechność i wszechstronne zastosowania stajemy także przed problemem ich recyklingu po zużyciu. Dlatego też jedna z brytyjskich firm opracowała biodegradowalną płytkę PCB o ciekawych możliwościach odzysku materiałów.
Z czego powstaje biodegradowalna płytka PCB?
Biodegradowalna płytka drukowana Soluboard, oferowana przez Jiva Materials, została opracowana z naturalnych włókien roślinnych oraz bezhalogenowych polimerów. Po spełnieniu swojej roli może zostać poddana recyklingowi w wodzie o temperaturze 90 stopni Celsjusza.
Proces ten powinien trwać pół godziny, a po jego zakończeniu pozostają stałe komponenty, możliwe do przyszłego wykorzystania, oraz włókna PCB w postaci wiórów. Jak zaznacza firma Jiva Materials, produkt Soluboard będzie przystosowany do środowisk o wysokiej wilgotności.
Zainteresowanie, jakie wzbudziła biodegradowalna płytka PCB, jest naprawdę spore. Ogromna niemiecka firma Infineon ogłosiła, że wykorzysta Soluboard do produkcji swoich podzespołów. Microsoft już w zeszłym roku przeprowadził na niej testy.
Płytka PCB stała się podstawą tworzenia biodegradowalnej myszy komputerowej. Badania pozwoliły na rozpuszczenie Soluboard oraz odzyskanie głównego układu scalonego, który po osuszeniu nie utracił wydajności. Gigant z Redmond w podsumowaniu swojego eksperymentu poinformował o ponad 60-procentowym zredukowaniu wpływu komputerowej myszy na środowisko.