Laboratoria Shirley Ryan AbilityLab w których powstał implant (Źródło: sralab.org)
Laboratoria Shirley Ryan AbilityLab w których powstał implant (Źródło: sralab.org)

Aktywowany światłem, biodegradowalny implant zaaplikuje leki na czas

Najnowszy implant zbudowany przez naukowców Shirley Ryan AbilityLab w Chicago i Northwestern University jest nie tylko całkowicie biodegradowalny — można go precyzyjnie kontrolować.

Nowoczesne technologie wynoszą nas na wyżyny medycyny

Najnowsze prototypy i wynalazki dramatycznie poszerzają nasze możliwości w niesieniu pomocy ludziom chorym i potrzebującym. Elektroniczne bandaże przyśpieszające gojenie, hydrożele do odbudowy kości, roboty zastępujące chirurgów, drukowane serca, naklejki diagnostyczne… w tej całej misternej układance brakowało jednak aplikatorów leków nieszkodliwych dla człowieka. Ten problem chcą rozwiązać naukowcy z Shirley Ryan AbilityLab w Chicago i Northwestern University przy pomocy swojego prototypowego implantu.

Innowacyjność urządzenia polega na rozwiązaniu dwóch problemów. Istniejące biodegradowalne aplikatory nie mogą być kontrolowane z zewnątrz, albo trzeba je usunąć chirurgicznie, ponieważ zawierają elektroniczne, nierozpuszczalne komponenty do sterowania dozowaniem. Jednak nowy prototyp jest jednocześnie całkowicie biodegradowalny oraz można nim sterować przy pomocy światła.

Laboratoria Shirley Ryan AbilityLab w których powstał implant (Źródło: sralab.org)
Laboratoria Shirley Ryan AbilityLab w których powstał implant (Źródło: sralab.org)

Innowacyjny implant z mnóstwem zastosowań

Urządzenie wykonane jest z magnezu, molibdenu i polimeru polibezwodnikowego. Wszystkie ulegają biodegradacji. Trzy zbiorniki wypełnione lekarstwami połączone są z biodegradowalną baterią. Anoda tej baterii uszczelnia zbiornik i jest połączona z katodą za pomocą fototranzystora.

Rezystancja elektryczna fototranzystora spada, gdy jest on wystawiony na działanie światła o określonej długości fali, powodując zwarcie akumulatora. W rezultacie anoda uszczelniająca zbiornik ulega korozji, umożliwiając dyfuzję leku do otaczającej tkanki.

Ponieważ fototranzystor każdego zbiornika jest wrażliwy na inną długość fali światła, implant jest w stanie uwolnić leki trzy razy – za każdym razem przy użyciu innego rodzaju światła. W dotychczas przeprowadzonych testach laboratoryjnych implant z powodzeniem wykorzystano do uwalniania leku przeciwbólowego u szczurów. Źródłem światła były trzy różnokolorowe zewnętrzne diody LED, które oświetliły implant przez skórę zwierząt.

Ta technologia stanowi przełom w usuwaniu niedociągnięć obecnych systemów dostarczania leków – taki, który może mieć ważne i rozległe implikacje dla wszystkiego, od epidemii opioidów po sposób precyzyjnego dostarczania leków przeciwnowotworowych.

dr Colin Franz z Shirley Ryan AbilityLab, kierujący badaniem

Więcej o innowacyjnym implancie można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.