Technologia RFID w szpitalach (źródło: Borda Technology)
Technologia RFID w szpitalach (źródło: Borda Technology)

Ta technologia pomoże radzić sobie z problemem kradzieży sprzętu w szpitalach

Kradzieże szpitalnego sprzętu można rozwiązać za pomocą technologii RFID. Znaczniki na sprzętach pozwolą szybko wykryć złodzieja. Etykiety mogą pozwolić na natychmiastowe powiadamianie i możliwość wczesnego zareagowania personelu i ochrony szpitala.

Problem z kradzieżami na terenie placówek medycznych

Kradzieże zdarzają się wszędzie, również w szpitalach, gdzie personel medyczny bez sprzętu nie może wystarczająco dobrze dbać o życie i zdrowie pacjentów. Zdarza się, że ze szpitali giną monitory temperatury, glukometry, pulsoksymetry, pompy infuzyjne i mnóstwo innych, cennych sprzętów. Dlatego też pojawił się pomysł, aby każde z urządzeń zostało wyposażone w technologię RFID.

Takie rozwiązanie zaproponowała firma Borda Technology, która dzięki etykietom, umieszczanym na konkretnych przedmiotach, może śledzić lokalizację w czasie rzeczywistym szpitalnych zasobów, poprzez znaczniki emitujące sygnały radiowe.

Technologia RFID w szpitalach (źródło: Borda Technology)
Technologia RFID w szpitalach (źródło: Borda Technology)

RFID, które zabezpieczy sprzęt placówek medycznych

Dzięki systemowi wykorzystującemu technologię RFID możliwe jest stworzenie strefy bezpieczeństwa, której przekroczenie z oznaczonym sprzętem spowoduje przesłanie alertu w czasie rzeczywistym do ochrony lub odpowiednich pracowników, a także wygenerowanie alarmów dźwiękowych i wizualnych.

Jak twierdzi firma, możliwe jest również zintegrowanie technologii RFID z obecnie funkcjonującym w szpitalu systemem bezpieczeństwa takim, jak na przykład CCTV. Dzięki temu personel medyczny czy ochrona będzie miała stały podgląd na wykrywanie ruchu konkretnego sprzętu za pomocą nagrań. Takie połączenie technologii może pozwolić na wczesne i szybkie zareagowanie podczas próby kradzieży, jeszcze zanim złodziej będzie próbował opuścić szpitalne mury.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań do szpitalnej rzeczywistości może pozwolić nie tylko na ochronę własności i zasobów szpitala, ale przede wszystkim na możliwość bezproblemowego realizowania obowiązków personelu, w oparciu o obecny sprzęt.