Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)
Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)

Egzoszkielet Omega pomoże podczas wspinaczek w górach

Startup z Szanghaju opracował egzoszkielet Omega, który ma za zadanie wspomagać w realizacji sportu na świeżym powietrzu, odciążając jego użytkowników.

Omega pomoże pokonać ludzkie ograniczenia w górach

Firma Hypershell przedstawiła nową serię egzoszkieletów Omega, która ma przeprowadzić prawdziwą rewolucję w wycieczkach na górskie szlaki. Szanghajski startup zebrał już na kickstarterze prawie 20 razy więcej pieniędzy niż jego zadeklarowany cel.

Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)
Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)

Użytkownik egzoszkieletu może nosić go w plecaku, a jego przenośna forma zajmuje 6,5 litra przestrzeni. Obudowa wykonana została z aluminium i magnezu. Urządzenie ma za zadanie wspomagać człowieka podczas górskich wędrówek, wspinaczki, chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze, zapewniając równowagę masy do 30 kilogramów.

Egzoszkielet może na jednym ładowaniu pomóc w przejściu ponad 25 kilometrów, osiągając przy tym prędkość maksymalną wynoszącą prawie 20 km/h. Urządzenie otrzymało dwa akumulatory litowe, które można łatwo wymienić podczas wędrówki.

Sztuczna inteligencja pomoże w sporcie na świeżym powietrzu

Sprzęt otrzymał jedną aktywną sztukę przegubu oraz osiem pasywnych, co nie ogranicza swobody ruchów, a także, dzięki zainstalowanym czujnikom, pozwala śledzić moment obrotowy, pozycję czy siłę oraz ruch nóg.

Omega wspierana jest przez algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym możliwe jest przewidywanie wykonywanych ruchów, a z czasem nauczenie się i dopasowanie ich do danego użytkownika. Egzoszkielet otrzymał dostęp do tzw. „Trybu Hyper”, który umożliwia za pomocą jednego przycisku osiągnąć maksymalną wydajność systemu.

Startup na kickstarterze wprowadził trzy różne modele egzoszkieletów, a ich poziom wsparcia rozpoczyna się od 2339 KHD, czyli około 1320 złotych. W najniższej wersji Hypershell zaproponowano silnik o mocy 400 W, co przekłada się na maksymalną prędkość rzędu 12 km/h. Standardowa wersja Pro to natomiast koszt w wysokości 3129 HKD (1770 złotych), a najwyższa wersja Carbon jest lżejsza i kosztuje 6189 HKD, czyli prawie 3,5 tysiąca złotych. Wysyłka planowana jest na wrzesień br.

Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)
Egzoszkielet Omega (źródło: Hypershell)