Bolid Formuły E z elektrośmieci (źródło: envision-racing.com)
Bolid Formuły E z elektrośmieci (źródło: envision-racing.com)

Samochód wyścigowy zrobiony ze starych telefonów? Oto bolid Formuły E z elektrośmieci

W świecie, w którym zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, Envision Racing, zespół Formuły E, postanowił uczynić coś niezwykłego. Zaprezentował pełnowymiarowy, jeżdżący samochód, zbudowany w całości z elektrośmieci. Czy to nie brzmi interesująco? To kolejna z wielu rzeczy, które można zrobić ze starymi telefonami i laptopami.

Z elektrośmieci na wyścigi

Obecnie generowanie elektrośmieci osiąga alarmujące poziomy, z prognozowaną ilością 75 milionów ton do 2031 roku. Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji takich odpadów. Wśród najczęściej wyrzucanych przedmiotów znajdują się jednorazowe e-papierosy, telefony komórkowe, komputery i baterie.

Auto o nazwie „Recover-E” zostało zbudowane w całości z elektronicznych odpadów. Projekt został zrealizowany we współpracy z brytyjskim artystą Liamem Hopkinsem, który zaprojektował bolid wykorzystując urządzenia elektroniczne przekazane przez brytyjską firmę technologiczną Music Magpie oraz jego uczniów.

Wśród elementów składowych bolidu znalazły się między innymi telefony iPhone, ładowarki, laptopy, baterie oraz jednorazowe e-papierosy.

Bolid Formuły E z elektrośmieci (źródło: envision-racing.com)
Bolid Formuły E z elektrośmieci (źródło: envision-racing.com)

Gwiazda wyścigów w Londynie

Gotowy samochód nie stanie się wyłącznie ozdobą w garażu. Zajął centralne miejsce podczas wyścigów Formuły E E-Prix w Londynie oraz na szczycie Race Against Climate Change (RACC) 29 i 30 lipca. To nie tylko prezentacja umiejętności i kreatywności, ale także mocny przekaz w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi.

Przez tę demonstrację, Envision Racing chce podkreślić potencjał ponownego wykorzystania milionów baterii litowych, używanych w e-papierosach i innych urządzeniach. Takie działanie znacząco zmniejszy zapotrzebowanie na rzadkie materiały, występujące na ziemi oraz energię potrzebną do wytworzenia baterii od podstaw.

Envision Racing zainicjowało również inicjatywę „Recover E-Waste to Race”, zachęcając dzieci i młodzież do projektowania własnych samochodów z odzyskanych części elektronicznych.

Projekt „Recover-E” to nie tylko technologiczne osiągnięcie, ale także inspirujący krok w kierunku zrównoważonego świata. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu współtwórców wiemy, że elektrośmieci nie muszą kończyć na wysypisku.

Można je przekształcić w coś naprawdę wyjątkowego i zarazem przyczynić się do rozwoju cyrkularnej gospodarki.