Cukrzyca to choroba, która komplikuje codzienne funkcjonowanie nawet 463 milionów osób. Schorzenie to wymaga ciągłego kontrolowania poziomu glukozy, które najczęściej wiąże się z nakłuwaniem palców. Polska firma znalazła jednak inny sposób pomiaru tego parametru.
Innowacyjny wynalazek Polaków
Cukrzyca to jedna z grup chorób metabolicznych, której cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom glukozy we krwi, co nazywane jest hiperglikemią. Schorzenie to występuje w postaci kilku typów, różniących się między sobą zarówno pochodzeniem, jak i przebiegiem. Rzeczą łączącą te choroby jest konieczność częstego monitorowania poziomu parametru, jakim jest glukoza.
Choć na rynku pojawiają się już mało inwazyjne, a nawet bezinwazyjne metody, pacjenci najczęściej jednak zmuszeni są do korzystania z glukometrów, dokonujących pomiaru w oparciu o krew z palca, wymagając jego nakłucia. Dlatego też wiele firm poszukuje rozwiązania, które znacząco ułatwi kontrolowanie poziomu glukozy, aby cukrzyca była pod kontrolą.
Jedną z propozycji opracowano w Polsce, gdzie jako źródło pomiaru nie jest wykorzystywana krew, a ślina. Technologia do nieinwazyjnego monitorowania glukozy oraz mleczanów została wykonana przez IQ Biozoom i charakteryzuje się laboratoryjną dokładnością.
Glukoza pod kontrolą bez inwazji i nakłuwania
Opracowane przez polską firmę urządzenie jest już uważane za globalną innowację. Sprzęt przybrał formę niewielkiego długopisu, w którym znajduje się pasek. Należy na nim umieścić ślinę, po chwili poziom glukozy wyświetli się na ekranie.
Ponadto, uzyskane wyniki przesyłane są w czasie rzeczywistym do dedykowanej aplikacji, łączącej się poprzez Bluetooth. Dzięki temu wszelkie dane pomiarowe są rejestrowane i mogą być analizowane w dłuższej perspektywie czasowej.
Stworzona przez Polaków technologia jest nowoczesna i autorska, a także wspierana przez naukowców m. in. z University of Cambridge, University of Surrey czy też Kochi University of Technology. Spółka, wsparta funduszem inwestycyjnym VC Link, jest aktualnie w trakcie pierwszej rundy inwestycyjnej. Uzyskane środki mają być podstawą do gotowości wdrożeniowej dla innowacyjnego urządzenia.
Cukrzyca to nie jedyna choroba, którą firma pragnie kontrolować. W planach jest również opracowanie innych sprzętów, określających stężenie różnego rodzaju biomarkerów w oparciu zarówno o ślinę, jak i pot czy łzy.