Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)
Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)

Europejska odpowiedź na Starlinki. Czy interes Muska jest zagrożony?

Firmy Eutelsat i OneWeb mają zamiar połączyć swoje siły i stworzyć własny internet satelitarny. Powstała spółka może stać się sporą konkurencją dla satelitów Starlink. Czy Elon Musk ma czego się obawiać?

Popularność internetu satelitarnego wzrasta

Internet satelitarny staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Zapewnia połączenie z siecią z dowolnego miejsca, a jednym z najpopularniejszych systemów jest Starlink, należący do firmy SpaceX, z Elonem Muskiem na czele.

Teraz jednak na horyzoncie może pojawić się dość spora konkurencja. Dwie europejskie firmy podejmują się założenia spółki. Eutelsat Group powstaje jako fuzja obecnego dostawcy usług satelitarnych Eutelsat oraz firmy telekomunikacyjnej OneWeb Network Access Associates. Siedziba spółki ma znaleźć się na terenie Paryża, stając się początkiem nowego europejskiego giganta oferującego internet satelitarny. Władze nowo powstałej grupy mają nadzieję, że do 2027 roku osiągnie ona obroty w wysokości dwóch miliardów euro.

Starlinki mają wielu konkurentów

Jak twierdzi francuska agencja prasowa (AFP), Eutelsat Group może stać się prawdziwą konkurencją dla właściciela Starlinków, jednak faktem jest, że fuzja następuje bardzo późno. Szczególnie, że SpaceX zakłada, iż do 2030 roku osiągnie wartość usług na poziomie nawet 16 miliardów dolarów, czyli trochę ponad 15 miliardów euro.

Starlink RV Roam
(źródło: Starlink)

Już teraz ze Starlinków korzysta dwa miliony klientów, a nad naszymi głowami krąży ponad 3,5 tysiąca tych satelitów. Co istotne, Elon Musk uzyskał już konieczne pozwolenia do wdrożenia kolejnych ponad siedmiu tysięcy nowych obiektów.

SpaceX to oczywiście nie jedyna konkurencja dla nadchodzącej nowej grupy. Konstelacja znana pod nazwą Iris, należąca do Unii Europejskiej, ma do 2027 roku zagwarantować dostęp do internetu satelitarnego na terenie całej UE.