Żarówka Philips Hue E14 Lustre (źródło: Signify)

Zmiany dla użytkowników systemu Philips Hue. Niektórym mogą się nie spodobać

Philips Hue, marka znana z innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań oświetleniowych, dedykowanych dla Smart Home, wprowadza kolejne zmiany. Użytkownicy od niedawna mogą korzystać z nowego systemu zabezpieczeń, a także standardu Matter, a teraz przedsiębiorstwo Signify modyfikuje dostęp do aplikacji. W jaki sposób się z tym uporać?

Sterowanie światłami w inteligentnym domu

Inteligentne oświetlenie to jedna z części tworzonego Smart Home’u. Dzięki żarówkom, lampom czy ledowym taśmom możemy w prosty sposób zarządzać światłem w naszym domu, nie tylko z poziomu urządzenia mobilnego, ale również głosowo czy wykorzystując automatyzacje, sceny, rutyny lub po prostu czujniki zmierzchu.

Philips Hue to marka firmy Signify, która w swoim portfolio oferuje wiele rozwiązań oświetleniowych, dotychczas opartych przede wszystkim o dedykowaną aplikację. Choć zapewne wielu użytkowników, w momencie jej instalacji, postanowiło założyć swoje własne konto, proces ten nie był wymagany, ku uciesze niektórych osób, podchodzących z dystansem do udostępniania swoich prywatnych danych. Teraz jednak sytuacja się zmieni.

Panel Philips Hue Surimu (źródło: Signify)
Panel Philips Hue Surimu (źródło: Signify)

Nadchodzące zmiany w aplikacji Philips Hue

Signify ogłosiło, że do przyszłego roku konieczne będzie założenie konta Hue, aby możliwe było dalsze korzystanie z możliwości wiodącej aplikacji. Do rejestracji konieczne jest podanie swojego adresu e-mail lub też zalogowanie się w oparciu o dane konta Apple.

Część użytkowników nie jest z tego powodu zadowolona, co w sumie nie powinno zaskakiwać. Jak wynika z informacji udostępnionych przez portal The Verge, Signify wprowadza te zmiany, aby system inteligentnego domu użytkowników był bezpieczniejszy. Aplikacja pozwala bowiem na monitorowanie tego, jakie inne ekosystemy czy użytkownicy otrzymali dostęp do danych urządzeń.

Dla dotychczas niezalogowanych posiadaczy aplikacji, którzy zdecydują się założyć konto, nic się nie zmieni, poza tym, iż zyskają szersze możliwości. Między innymi użytkownicy będą mogli korzystać z wielu mostków Hue w jednym domu, dzięki czemu limit 50 sprzętów może się bez problemu powiększyć, co jest doskonałym rozwiązaniem dla dużych gospodarstw.

Zakładając konto użytkownik wyraża zgodę na wdrażanie odpowiednich aktualizacji urządzeń, a Philips Hue otrzymuje dostęp do konfiguracji danego systemu. Bez wyraźnej zgody właściciela firma nie będzie gromadziła i udostępniała danych do żadnych celów marketingowych. Rejestrację można obejść wykorzystując platformę Apple Home i standard Matter, choć również ta opcja ma zostać z czasem zablokowana.