Powerbank to forma przenośnej ładowarki, która zaopatrzy w energię nasze iPhone’y czy inne urządzenia mobilne dosłownie w każdym miejscu. Nie dziwi więc fakt zainteresowania tego typu sprzętami i chęcią odnalezienia najwygodniejszej dla nas opcji. Na co więc zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego możliwego wyboru?
Pojemność powerbanku, czyli parametr decydujący o liczbie możliwych ładowań
Powerbank to jedno z urządzeń, które uratuje sytuację, gdy bateria naszego iPhone’a jest już na wyczerpaniu. Warto więc zaopatrzyć się w możliwie najlepszą opcję wspierającą użytkownika w kryzysowych chwilach.
Jednym z kluczowych parametrów, koniecznych do wzięcia pod uwagę przy poszukiwaniach idealnego banku energii, jest jego pojemność. To właśnie ona decyduje o tym, jak wiele razy będzie możliwe naładowanie naszego sprzętu mobilnego. Rynek wypełniony jest po brzegi różnorodnymi propozycjami, jednak nie każde spełni nasze oczekiwania.
Powerbanki, z którymi możemy spotkać się w ofertach polskich sklepów, mają pojemności od 2000 mAh aż do 50000 mAh. Optymalnie bank energii powinien mieć 10000 mAh lub 20000 mAh. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im większa pojemność banku energii, tym większe wymiary urządzenia oraz jego masa.
Jaką moc prądu powinien obsługiwać powerbank?
Jaki powerbank do iPhone kupić? To w teorii bardzo proste pytanie, bo iPhone nie jest smartfonem obsługującym wysoką moc ładowania – najnowsze iPhone’y 15 ładują się z mocą 25 W, a wersje Pro – 27 W.
A zatem nie ma to aż tak ogromnego znaczenia, jak w przypadku smartfonów, które ładują się z użyciem mocy 67 W czy nawet 120 W. W rzeczywistości oznacza to, że większość powerbanków będzie w stanie naładować iPhone’a z wykorzystaniem maksymalnego potencjału i będzie się ładować tak samo szybko, jak z gniazdka.
Liczba złączy, czyli wygoda ładowania kilku urządzeń
Jeśli poza iPhonem często nosimy ze sobą słuchawki czy inny niewielki, ładowalny sprzęt, warto zorientować się, w jak wiele złączy zaopatrzono powerbank. Niewątpliwą zaletą uzupełniania energii kilku sprzętów w jednym momencie jest oszczędność czasu, jednak im większa liczba urządzeń zostanie podłączona, tym nasz powerbank szybciej będzie wymagał ładowania.
I tu znowu – jeśli nasz powerbank obsługuje wyższą moc na wyjściu, będzie ją w stanie rozłożyć na większą liczbę urządzeń i szybciej je naładować niż taki, który obsługuje jedynie wolne ładowanie. A jeśli wspiera ładowanie o mocy 65 W, to może też posłużyć do naładowania laptopa (jeśli takowy jest ładowany przez USB C, a nie dedykowane gniazdo).
Ładowanie indukcyjne i różnorodne rozwiązania producentów
Właściciele smartfonów marki Apple, takich, jak na przykład iPhone 15, niekoniecznie muszą zwracać uwagę na liczbę złączy. Na rynku, poza ładowarkami ze stacjami indukcyjnymi, coraz częściej można spotkać również powerbanki indukcyjne. Rozwiązanie to jest wygodne i nie wymaga zabierania w podróż plączących się przewodów.
Urządzenia tego typu powinny być także wyposażone w LED-owe diody, będące wskaźnikami poziomu naładowania sprzętu lub ekran – nie jest to konieczne, jednak z pewnością pomoże w codziennym użytkowaniu.
Pomysły producentów zdarzają się być naprawdę ciekawe. Jednym z wielu fajnych rozwiązań jest ładowarka indukcyjna z powerbankiem marki Anker. PowerWave Mag-Go 2w1 na co dzień może stanowić standardową, magnetyczną ładowarkę indukcyjną, na stałe podłączoną do domowego zasilania. Gdy jednak udajemy się w podróż, bez najmniejszego problemu wysuwamy nakładkę ładującą, która w kilka sekund staje się wydajnym powerbankiem. Z kolei producent iPhone’ów zaproponował kompaktowy bank energii MagSafe, który silnie przylega do ładowanego smartfona. Wśród różnorodnych produktów można odnaleźć także etui z wbudowanym powerbankiem.
W kategorii banków energii możemy także spotkać ekologiczne rozwiązania, a mianowicie urządzenia, które do naładowania się wykorzystują energię solarną. Należą do nich na przykład produkty marki PowerNeed czy Xtorm. Z pewnością opcja ta jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób pracujących na zewnątrz czy lubiących długie wędrówki, górskie wypady, wyjazdy na camping.
Wybór właściwego powerbanku nie jest prosty, jednak urządzenie jest na tyle przydatne, że warto w nie zainwestować oraz dobrze zastanowić się, czego oczekujemy od banku energii, który będzie nam towarzyszył poza domem.
Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie produktów dostępnych w ofercie sklepu