CruiseUp (źródło: cyclotech.at)
CruiseUp (źródło: cyclotech.at)

Nowy wymiar podróży? Latający samochód CycloTech CruiseUp

Zastanawialiście się kiedyś, jak będzie wyglądać przyszłość transportu? CycloTech odpowiada na to pytanie, prezentując CruiseUp – niesamowity pojazd powietrzny, który łączy w sobie zalety samochodu i samolotu. To efekt 15 lat prac nad innowacyjnymi technologiami. Został stworzony, aby sprostać indywidualnym potrzebom mobilności powietrznej, które pojawią się w przyszłej dekadzie.

Nowa generacja transportu powietrznego

CycloTech GmbH to wiodące na świecie przedsiębiorstwo, zajmujące się systemami napędowymi do lotnictwa, opartymi na zasadzie Voith-Schneidera. Austriacka firma rozwija unikalne wirniki o ciągu kierunkowym 360°. O ich śmigle CycloRotor pisaliśmy już jakiś czas temu, przy okazji ogłoszenia o pracach nad statkami z nich korzystającymi.

W tym roku firma otrzymała też pozwolenie od Austro Control, austriackiego organu bezpieczeństwa lotniczego, na rozpoczęcie lotów testowych na zewnątrz. Teraz natomiast spieszymy donieść, że prace weszły na zupełnie nowy poziom – podroży powietrznych.

Ich wspomniany pojazd ma otworzyć nowe możliwości dla codziennych działań w komfortowy, prosty i bezpieczny sposób. Nie jest to zwykły samolot ani helikopter. Korzysta ze specjalnych wirników CycloRotorów jako systemu napędowego, co ma być gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla środowiska, jak i dla dwóch pasażerów. W porównaniu z tradycyjnymi rotorami i śmigłami, ich ruchome części są osłonięte, a specyficzna konfiguracja CruiseUp chroni kabinę pasażera.

Posiadając ich sześć, pojazd oferuje wysoki poziom nadmiarowości, co pozwala na bezpieczny przelot i lądowanie nawet w przypadku ich awarii – gdy jeden jest popsuty, reszta nadal działa sprawnie. Określona orientacja umożliwia precyzyjny lot boczny, wsteczny oraz hamowanie w powietrzu – wszystko to bez przechylania pojazdu.

Mówiąc krótko, wygląda na to, że podróżowanie CruiseUp ma być wręcz prawdziwą przyjemnością. Jest zwrotny jak helikopter, ale jednocześnie płynny w locie jak samolot. Dzięki unikalnej technologii, podróż jest komfortowa nawet przy złych warunkach pogodowych.

Wizja masowego rynku przyszłości

Chociaż pierwsze elektryczne pojazdy VTOL, w tym taksówki powietrzne mają pojawić się już wkrótce, CycloTech patrzy dalej. Firma wierzy, że w ciągu dekady to właśnie pojazdy takie jak CruiseUp będą dominować na niebie, dostarczając nam niezwykłych doświadczeń z indywidualnych podróży powietrznych.