Wodna taksówka Bubble (źródło: seabubbles.com)
Wodna taksówka Bubble (źródło: seabubbles.com)

Wodolot elektryczny Bubble będzie świadczyć usługi taksówkarskie we Francji

Firma SeaBubbles po czterech latach od debiutu elektrycznego wodolotu wprowadza wodną taksówkę na terenie Francji. Pojazd przewiezie do czterech pasażerów jednocześnie.

Wodne szaleństwo

Wakacje pełną gębą, nic więc dziwnego, że na pojazdy wodne w najlepsze trwa wysoki popyt. Obojętnie czy na małe, osobiste, składane motorówki, samowystarczalne jachty, bardzo ciche węglowe torpedy, czy na wodoloty – łódeczki unoszące się nad wodą na specjalnych płetwach. Te ostatnie cieszą się szczególną popularnością ze względu na ekologiczność i przyjemność szusowania po falach.

Właśnie na rynek francuski firma SeaBubbles wprowadza pierwszą tego typu wodną taksówkę, która już w 2019 zadebiutowała na rynku amerykańskim. Teraz, po uzyskaniu odpowiednich certyfikacji, wodolot trafia do Europy.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu zrównoważonego transportu realizowanego w pobliżu malowniczego jeziora Annecy w południowo-wschodniej Francji. Obejmuje elektryczne busy, bezpłatne autobusy sezonowe i samoobsługowe rowery, a od niedawna także SeaBubble.

Elegancka taksówka będzie krążyć po wodach Francji

Elektryczna taksówka o wymiarach 5 x 2,5 m może przewozić do czterech pasażerów podczas jednej podróży. Kabina może pozostać zamknięta lub półotwarta – środkowy dach unosi się w dwóch sekcjach, a boczne okna otwierają się. Początkowo kadłub przecina wodę jak normalna łódź, ale po przekroczeniu 7 węzłów w ciągu zaledwie kilku sekund wynurza się z wody na płetwach i rozwija prędkość przelotową 13 węzłów. Komputer pokładowy odbiera dane z różnych czujników i instruuje siłowniki, aby automatycznie dostosowały się do przechyłu, pochylenia i odchylenia.

Usługa będzie miała na celu zapewnienie ośmiu przejazdów dziennie przez dwumiesięczny okres próbny i szacuje się, że inicjatywa na rzecz zrównoważonego transportu może skutkować ograniczeniem emisji CO2 nawet o 100 ton.

Jesteśmy dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas społeczność miejska Grand Annecy podczas tworzenia linii pilotażowej. Dzięki tej nowej przyjaznej dla środowiska, bezemisyjnej usłudze wahadłowej zamierzamy zaoferować użytkownikom linii i mieszkańcom konurbacji nie tylko inną relację z uprzywilejowanym naturalnym otoczeniem jeziora Annecy, ale także przyszłe możliwości zmniejszenia korków na brzegi jeziora.

Virginie Seurat, dyrektor generalny SeaBubbles