Folia medyczna (Źródło: nus)
Folia medyczna (Źródło: nus)

Folia doustna zapewnia bezbolesną i dokładną aplikację leków

Badacze z Wydziału Farmacji Narodowego Uniwersytetu Singapuru stworzyli innowacyjny produkt. Folia aplikowana doustnie pozwoli na szybkie dostarczenie leków.

Delikatna, innowacyjna aplikacja leków

W medycynie jedną z najważniejszych kwestii jest dostarczanie leków w ramach odpowiedzi na konkretne choroby i drobnoustroje tam, gdzie trzeba i w wymaganej ilości. Bioinżynierowie mają na to wiele innowacyjnych pomysłów, takich jak rozpuszczalne szwy pokryte hydrożelami, aktywowane światłem biodegradowalne implanty, wstrzykiwane mikrocząsteczki czy ciśnieniowe aplikatory. Natomiast naukowcy z Wydziału Farmacji Narodowego Uniwersytetu Singapuru mają własny pomysł na podanie lekarstw przy pomocy… doustnej folii.

Zespół opracował folię umieszczaną na wewnętrznej wyściółce jamy ustnej lub błonie śluzowej. Wewnętrzna strona policzka i obszar pod językiem są pełne maleńkich naczyń krwionośnych, zwanych naczyniami włosowatymi, co oznacza, że leki mogą być szybko wchłaniane przez cienką błonę bezpośrednio do krwioobiegu bez przechodzenia przez układ pokarmowy.

Unikanie układu pokarmowego oferuje sposób dostarczania leków pacjentom z trudnymi do opanowania nudnościami i wymiotami, trudnościami w połykaniu lub problemami z wchłanianiem w jelitach.

Folia medyczna (Źródło: nus)
Folia medyczna (Źródło: nus)

Folia, która łatwo dostarczy tyle leków, ile trzeba

Każdy kawałek folii jest okrągły, cienki i dostępny w dwóch rozmiarach: 18,5 mm lub 20 mm średnicy. Leki aplikuje się pipetą na materiał, który następnie suszy się w piecu o małej mocy. Folie są następnie zamykane w opakowaniach kompaktowych. W wilgotnym środowisku jamy ustnej folia pęcznieje i rozpuszcza się po określonym czasie. To, co zostanie, można usunąć lub połknąć, gdyż wszystkie składniki są jadalne i nietoksyczne.

Oprócz zmniejszenia ryzyka zakrztuszenia się pacjentów, naukowcy twierdzą, że ich podejście eliminuje błędy w dawkowaniu związane z płynnymi lekami. Dodatkowo ta nowatorska metoda dostarczania jest tworzona na żądanie dla poszczególnych pacjentów, nie ma więc potrzeby stosowania dużych opakowań ani dołączania urządzeń do odmierzania dawki, jest więc bardziej ekologiczna.

Nasze folie są przygotowywane na żądanie, aby zapewnić dokładne dawkowanie i moc dla każdego pacjenta, a następnie zamykane w minimalnym opakowaniu. To usprawnione podejście do dostarczania leków nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także zmniejsza wpływ na środowisko.

Poh Leng Tan, członek zespołu badawczego

Folia doustna jest obecnie na etapie komercjalizacji. Planowane są dalsze badania oceniające skuteczność metody dostarczania leków u pacjentów z padaczką.