Mikrocząsteczki z lekami( Źródło: Rice)
Mikrocząsteczki z lekami( Źródło: Rice)

Już nigdy nie zapomnisz o przyjęciu lekarstwa dzięki mikrocząsteczkom

Naukowcy z Uniwersytetu Rice opracowali nowoczesną technologię enkapsulacji leków. Mikrokapsułki z czasem rozpuszczają się i uwalniają medykamenty wewnątrz ciała pacjenta.

Innowacyjne leki jutra

Szybkie postępy w technologiach medycznych przekazują powoli w ręce pacjentów innowacyjne metody leczenia. Drukarki 3D pracujące wewnątrz organizmu, elektroniczne bandaże, transformujące się medykamenty – medycyna zmienia się na naszych oczach. Jedną z trudniejszych kwestii do rozwiązania pozostaje aplikacja leków – bolesna i uciążliwa, gdy trzeba pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich dawek w odpowiednim czasie. Na szczęście i na ten problem powstają nowe rozwiązania, a jedno z nich przedstawił niedawno Uniwersytet Rice.

Bioinżynierowie Rice opracowali nową metodę aplikacji medykamentów – PULSED (Particles Uniformly Liquified and Sealed to Encapsulate Drugs). W jej ramach, przy wykorzystaniu druku 3D i miękkiej litografii, budowane są mikroskopijne cylindry o średnicy od 100 do 400 mikronów. Obiekty te, wykonane z polimeru o nazwie PLGA, szeroko stosowanego w medycynie klinicznej, wypełniane są środkami, a następnie wstrzykiwane igłami pod skórę.

Już nigdy nie zapomnisz o kolejnej dawce leku

Naukowcy potrafią tak modyfikować recepturę PLGA, aby zmieniać szybkość rozpuszczania się cząstek i uwalniania leków – od zaledwie 10 dni do prawie pięciu tygodni. Zespół twierdzi, że obecnie stosowane metody aplikacji o przedłużonym uwalnianiu często prowadzą do ich nierównomiernego uwalniania. Nowo opracowana technologia pozwala odpowiedzieć na ten problem, oferując równomierne i kontrolowane uwalnianie środków medycznych.

PULSED może być również wykorzystane do produkcji szczepionek. W gorzej rozwiniętych krajach pacjenci mają często utrudniony dostęp do kilku dawek aplikowanych w różnych odstępach czasowych. Nowy wynalazek z Rice pozwala na podanie wszystkich dawek za pomocą jednej iniekcji. Inną możliwością zastosowania technologii są terapie nowotworowe – mikrocząstki potrafią dostarczyć precyzyjne dawki chemii dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne, bez ich zbędnego rozproszenia.

Technologia PULSED jeszcze nie była testowana pod kątem opóźnienia uwalniania medykamentów przez wiele miesięcy, jednak wcześniejsze badania wykazały, że kapsułki PLGA mogą uwalniać środki przez okres do sześciu miesięcy po iniekcji.

W przyszłości technologia ta może mieć szersze zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych i aplikacji długotrwałych terapii.