Sławosz Uznański najprawdopodobniej w przyszłym roku zostanie drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Misja na ISS otworzy drzwi przed instytucjami i firmami z naszego kraju, a POLSA ogłosiła już wstępną listę zakwalifikowanych eksperymentów. Jakie propozycje zostały zaakceptowane?
Lot na ISS szansą na rozwój polskich technologii
Polski lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) będzie realizowany przez Sławosza Uznańskiego. Jego zadaniem będzie przeprowadzanie licznych eksperymentów oraz tworzenie programu edukacyjnego. Dlatego też Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT), wyłoniła 18 najbardziej interesujących eksperymentów, spośród 66 nadesłanych propozycji.
Na ten moment, instytucje przeprowadzają analizy wykonalności zaakceptowanych eksperymentów. Nie ma jednak gwarancji, że każdy, nawet przyjęty, zostanie zrealizowany przez wzgląd na ograniczenia techniczne lotu Polaka na ISS, który ma nastąpić w przyszłym roku. Eksperymenty, które nie trafiły na wstępną listę otrzymają odpowiedzi na temat możliwości ulepszenia ich propozycji oraz szansy na realizację w przyszłości. Jak zapewnia dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w POLSA, dr Oskar Karczewski, „żadne zgłoszenie nie pozostanie bez odpowiedzi”.
Wnioski składane przez instytucje naukowe i firmy były ocenianie w oparciu o dwie grupy kryteriów określanych jako techniczne i programowe – każda z nich odpowiedzialna była za 50% wagi. Wśród rozpatrywanych aspektów znalazła się m. in. przejrzystość celów, wykonalność, a także doświadczenie grup badawczych czy korzyści dla polskiego sektora.
Polskie propozycje, które mogą „polecieć” w kosmos
Lista polskich eksperymentów na ISS obejmuje wiele propozycji z różnych dziedzin, np. z medycyny m. in. takie, jak przeprowadzenie badań na temat skuteczności zwalczania komórek rakowych przy braku grawitacji, zmian bakterii jelitowych w mikrograwitacji, biomarkerów, nanomateriałów, biodegradowalnych systemów dostarczania leków, monitorowanie aktywności mózgu przy wykorzystaniu spektroskopii czy analizy komórek krwi astronautów.
Poza tym testowany może być również komputer do badań algorytmów sztucznej inteligencji. Polscy naukowcy pragną także, aby astronauta zajął się poszukiwaniem sposobów pozyskiwania rzadkich minerałów z meteorytów, testowaniem detektorów promieniowania czy też produkowaniem tlenu przez algi w warunkach mikrograwitacji. Astronauta na ISS może także podlegać programom monitorowania zdrowia psychicznego czy badaniom związanym z metodami obniżania poziomu stresu.
Pełna lista, wraz z tytułami, krótkimi opisami eksperymentów oraz podmiotami zgłaszającymi propozycje znajduje się na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).