Trwają prace nad budową Wojskowego Szpitala Klinicznego na terenie Krakowa. Nie będzie on jednak wznoszony z wykorzystaniem wyłącznie tradycyjnych metod. Firma Budimex ma zamiar zaprzęgnąć do pracy robota, zasilanego ekologicznym silnikiem elektrycznym. Jakie zadania otrzyma maszyna?
Technologia i wyposażenie autonomicznej maszyny budowlanej
Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie będzie powstawał przy udziale robotycznego pomocnika. Maszyna jest mobilna i została wyposażona w ekologiczny silnik zasilany prądem, a także kamerę z widokiem w 360 stopniach oraz liczne czujniki. Urządzenie przemieszcza się autonomicznie z prędkością do 8 km/h, może być sterowane z użyciem gestów, tabletu lub manualnie. Dzięki wdrożonym technologiom sprzęt może omijać ludzi i przeszkody, nie stwarzając niebezpieczeństwa dla innych budowlańców.
Jak twierdzą władze Budimexu, zaangażowanie urządzenia do cięższych prac jest jednym z pierwszych kroków wprowadzania do Polski zrównoważonego budownictwa oraz sposobem na rozwiązanie problematyki związanej ze starzejącym się społeczeństwem. Co więcej, maszyna jest również częścią dążenia do neutralności klimatycznej firmy, której osiągnięcie planowane jest do 2050 roku.
Jakie zadania może wykonywać robot budowlany Budimexu?
Robot, stworzony jako część projektu CONCEPT, realizowanego przez włoskich, austriackich, niemieckich oraz polskich inżynierów, będzie użytkowany przez pracowników firmy Budimex, a wśród jego zadań znajdzie się przenoszenie ciężkich przedmiotów oraz typowe prace budowlane. Maszyna m. in. potrafi malować, tworzyć izolacje natryskowe, wspomagać składanie szalunków, a także wiercić otwory. To jednak nie wszystko, robot otrzymał modułową konstrukcję, dzięki czemu możliwe jest zaangażowanie go również do innych czynności.
Maszyna może unieść obiekty osiągające masę 200 kilogramów. Co więcej, sprzęt jest wyposażony w robotyczne ramię o długości sięgającej do 1,2 metra, które z kolei może przenosić przedmioty ważące do 20 kilogramów. Innowacyjny robot budowlany może nieustannie pracować przez 10 godzin i jest w stanie realizować liczne zadania zarówno w pomieszczeniach, jak i w podziemnych obiektach.