Robot MOQBA (źródło: Suzuki)
Robot MOQBA (źródło: Suzuki)

Robot Suzuki potrafi wchodzić po schodach, nawet z ładunkiem na plecach

Jeśli nie lubisz nosić ciężkich rzeczy po schodach, to ten robot jest właśnie dla Ciebie. Suzuki pokazało maszynę, która wyniesie ładunek i bez problemu pokona przeszkody architektoniczne. Ma cztery koła, o dość niewielkich rozmiarach, i masę osprzętu, zmieniającego przeznaczenie urządzenia.

Pojazd pokona schody i zamieni się w nosze

Marka Suzuki, znana z rozwiązań z kategorii mobilności, pochwaliła się nowym wynalazkiem. Jest nim robot o nazwie MODular Quad Based Architecture, który (na szczęście) otrzymał także skrótową nazwę MOQBA. Czworonożna maszyna to prawdziwy pojazd „wynoszący” bagaże po schodach.

Producent wyposażył urządzenie w modułowe podwozie, które pozwala na montowanie różnego rodzaju osprzętu. Oznacza to, że użytkownik może w prosty sposób zamontować kosz, nosze czy kubeł na śmieci, a jeden pojazd zamienia się w czterokołowy motocykl, wózek inwalidzki lub sprzęt do przenoszenia towarów. Wśród opcji wymieniono także formę noszy, dzięki czemu robot mógłby stać się platformą do transportu rannych. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo.

Robot Suzuki alternatywą dla wózków inwalidzkich?

Maszyna powstała po to, aby ułatwić przemieszczanie się osób, na przykład niepełnosprawnych, oraz ciężkich obiektów, nawet jeśli po drodze napotkają przeszkody w postaci schodów. Urządzenie ma pozwolić na dotarcie do miejsc o utrudnionym dostępie.

Jak wynika z informacji, MOQBA jest w stanie osiągać prędkość około 30 km/h, natomiast jego zasięg plasuje się na poziomie około 80 kilometrów na jednym ładowaniu. Nie jest to więc super-szybki pojazd, jednak robot, który bezpiecznie przewiezie wybrany ładunek w trudnym terenie. W przyszłości maszyna produkcji Suzuki może stać się alternatywą dla wózków inwalidzkich czy ostatnio popularnych hulajnóg elektrycznych.

Robot MOQBA (źródło: Suzuki)
MOQBA (źródło: Suzuki)