Znacie ten widok, kiedy miejskie kosze wypełnione są po brzegi, a wokół nich zbierają się kolejne góry śmieci? Okazuje się, że jest na to sposób – niewielki układ elektroniczny oraz system, mogący odmienić ten przykry widok. „Smart Trash” to kolejny pomysł firmy e-Gminy, który zamienia zwykłe pojemniki na śmieci w inteligentne kosze. W jaki sposób działają te autorskie wynalazki?
Inteligentne kosze poinformują o poziomie wypełnienia
W październiku br. na terenie miasta Żywiec uruchomiono system „Smart Trash”. Jego głównym celem jest walka z przepełnionymi śmietnikami miejskimi. Sercem systemu są zasilane bateryjnie układy elektroniczne, które lokowane są w już istniejących kubłach. Te niewielkie urządzenia, wyposażone zostały w czujnik, dzięki czemu są w stanie wykrywać aktualny stan napełnienia konkretnego kosza. Informacje na temat objętości występujących odpadów są na bieżąco przesyłane do systemu oraz aplikacji mobilnej, z których może korzystać administrator oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
Inteligentne kosze mogą przesyłać automatyczne powiadomienia, gdy stan ich wypełnienia jest już wysoki. Dzięki temu pracownicy dokładnie wiedzą, które kubły należy opróżniać częściej, a w przypadku których nie będzie to konieczne, co przekłada się także na logistykę transportu odpadów, w tym doboru odpowiedniego pojazdu przewożącego odpady czy częstotliwości pokonywania konkretnych tras przejazdu. Ciekawym dodatkiem jest wyłącznik termiczny odpowiedzialny za wykrywanie ewentualnych podpaleń czy pożarów koszów.
EkoSłupki podstawą inteligentnych systemów dla miejscowości
Urządzenia to autorskie pomysły pracowników firmy e-Gminy, która w swoim portfolio może pochwalić się wieloma wynalazkami, sukcesywnie rozpowszechnianymi na terenie polskich miast. Podstawą działania i połączenia wszystkich sprzętów w jeden system, również inteligentnych koszy, są tzw. EkoSłupki AirSensor. Sprzęt ten został opracowany przez Pana Marcina Grzankę i w tym roku opatentowany.
Urządzenia te, choć na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, mają ogromny potencjał i są odpowiedzialne za pomiar parametrów jakości powietrza, przede wszystkim w postaci pyłów zawieszonych PM10, PM2.5 i PM1.0, a także dwutlenku siarki, ozonu, formaldehydów, dwutlenku węgla czy dwutlenku azotu. Dodatkowo mogą również prowadzić pomiar temperatury, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego.
EkoSłupki AirSensor zostały wyposażone w LED-owe oświetlenie, którego zadaniem jest sygnalizowanie obecnego poziomu zanieczyszczenia. Urządzenia te otrzymały również moduły WiFi oraz Bluetooth, dzięki czemu mogą komunikować się z platformą oraz aplikacją mobilną AirSensor.
Słupki, dzięki modułom, są także źródłem łączności dla innych urządzeń i biorą udział w tworzeniu tak zwanej Smart Mapy. Oznacza to, że EkoSłupek gromadzi pomiary pochodzące z różnego rodzaju czujników i przekazuje je do systemu oraz aplikacji. Wśród opracowanych już czujników można wymienić na przykład sensor ilości śniegu, temperatury i natlenienia wody, poziomu hałasu, prędkości nurtu czy liczby przejeżdżających daną trasą rowerzystów.
Łącznie na terenie naszego kraju działa już 320 EkoSłupków, rozpowszechnionych w 60 miastach, które z każdym kolejnym wynalazkiem stają się coraz bardziej inteligentne.