Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna (źródło: wzl1.mil.pl)
Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna (źródło: wzl1.mil.pl)

Pierwszy test polskiego silnika rakietowego okazał się sukcesem

28 listopada 2023 roku stał się ważnym dniem dla Polski w dziedzinie technologii rakietowej. Na poligonie niedaleko Nowej Dęby, polskie firmy i instytuty przetestowały pierwszy silnik rakietowy, który pracuje na specjalnym paliwie i ma aż 610 mm średnicy. To wielki krok w projekcie, który ma na celu wystrzeliwanie rakiet z instrumentami naukowymi na pokładzie. Całość wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Co ten test oznacza?

Jego celem było sprawdzenie działania zaawansowanego układu napędowego. Cały proces, od koncepcji po wykonanie, był dziełem polskiego zespołu. Testy potwierdziły skuteczność użytych materiałów ablacyjnych, strukturalnych i pędnych. Prace związane z technologią ich wytwarzania prowadzone były przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., natomiast Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia odpowiadał za projekt, obliczenia, produkcję struktury kompozytowej silnika i przeprowadzenie testów.

W ten sposób została wzmocniona pozycja Polski w dziedzinie technologii kosmicznych. To również przykład owocnej współpracy pomiędzy różnymi jednostkami. Firma „GAMRAT” Sp. z o.o., która mając doświadczenie z wcześniejszym testem silnika o średnicy 300 mm, wykazała zdolność do produkcji jeszcze większych zespołów napędowych. To zdecydowany krok naprzód w opracowaniu bardziej złożonych systemów rakietowych, z dużym potencjałem w dziedzinie rakiet kosmicznych, przeciwlotniczych oraz pocisków „ziemia-ziemia”.

Przyszłość polskiej technologii rakietowej

Rozwiązanie to charakteryzuje się parametrami balistycznymi nie gorszymi niż te, które Siły Zbrojne RP pozyskują od niedawna. Stanowi to początek dla rozwoju własnej amunicji. Potwierdzenie kompetencji w dziedzinie ustanowienia procesu produkcyjnego, bazującego na składowych wytworzonych w Polsce, jest kluczowe. Dodatkowo potencjał do rozpoczęcia produkcji w skali 50 silników rocznie otwiera nowe możliwości dla Polski, nie tylko w dziedzinie technologii rakietowej, ale także w kontekście geopolitycznym.

Potrzeba uzyskania niezależności kraju od zagranicznych dostaw jest bardzo istotna. Wytworzona konstrukcja wpisuje się w kierunek działania Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych. Pociski taktyczne „ziemia-ziemia” mają kluczowe znaczenie dla prowadzenia walk, a własna produkcja gwarantuje ciągłość dostaw i efektywność w przypadku wojen.