Wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu jesteśmy na bieżąco informowani o tym, co się dzieje za naszą granicą. Niestety, wśród wielu informacji pojawiają się także fake newsy. Czasami są tak zbliżone prawdy, że trudno jest wychwycić ich nieprawdziwość. Dlatego też coraz więcej osób próbuje zwalczać dezinformację. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przyłączyli się do tej walki i pracują nad algorytmem, który przy użyciu AI ma ochronić nas przed fałszywymi informacjami.
Algorytm w oparciu o sztuczną inteligencję wyłapie fake newsy
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej nad swoim projektem pracuje już od 2021 roku w ramach międzynarodowej współpracy Dissimiliar (Detection of fake news on Social Media Platforms). Wspólnie z badaczami z Japonii i Hiszpanii, pracują nad algorytmem wykrywającym nieprawdziwe informacje w sieci.
Rozpoczęcie prac ogłosili na Facebooku około pół roku temu, kiedy to na stronie wydziału pojawił się następujący post:
Projekt Dissimiliar to najnowszy nasz pomysł na zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się dezinformacji. Pracujemy nad dedykowaną mediom społecznościowym platformą pozwalająca na automatyczną weryfikację prawdziwości informacji. To właśnie media społecznościowe, ze względu na swoją specyfikę działania, są szczególnie narażone na fake newsy, skala problemu jest ogromna – dotyczy jednego z najważniejszych dziś źródeł (wymiany) informacji.
– czytamy w udostępnionej treści
Cały projekt ma wykorzystywać specjalnie opracowany algorytm cyfrowy, który oparty jest między innymi o mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe. W czasie analizy konkretnego newsa, dokona on cyfrowego znakowania wodnego treści multimedialnych. W ten sposób dowiemy się, czy informacja, która znalazła się w sieci, była wcześniej poddana celowej modyfikacji czy też nie, i jest ona prawdziwa. Jak dotąd 30 procent z 1500 przeanalizowanych profili w mediach społecznościowych było odpowiedzialnych za wprowadzanie odbiorców w błąd.
Dlaczego walka z fake newsami jest tak ważna?
Dezinformacja to, oprócz działań zbrojnych, kolejna silna broń w walce z przeciwnikiem. Konkretna, nieprawdziwa informacja zostaje wypuszczona po to, aby wpływać bezpośrednio na opinię publiczną. W ten sposób kształtuje określone nastawienie wokół wydarzeń.
Aktualnie na celowniku takich działań jest wojna w Ukrainie, uchodźcy ukraińscy i inne tematy, związane bezpośrednio z agresją Rosji.