Canairi czujnik CO2
(fot. Canairi)

Ten kanarek przypomni Ci o regularnym wietrzeniu mieszkania

Na Kickstarterze trwa właśnie kampania jednego z najprostszych urządzeń Smart Home, jaki w życiu widziałem. Canairi, czyli sztuczny kanarek montowany na ścianie, będzie w symboliczny sposób wskazywał, kiedy należy przewietrzyć pokój, w którym przebywamy.

Najbardziej minimalistyczny wskaźnik CO2 na świecie

Projekt Canairi uświadomił mi, że zdecydowanie zbyt rzadko wietrzę swoje mieszkanie. A, jak informują naukowcy, zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla w powietrzu skutecznie utrudnia myślenie i ogólne funkcjonowanie. Dzięki temu prostemu gadżetowi, monitorowanie jego stężenia może być o wiele prostsze.

Pomysł na wykorzystanie kanarka ma swoje odwzorowanie w przeszłości. Ptaki te były zabierane przez górników do kopalni, a ich omdlenie oznaczało, że poziom szkodliwych gazów w powietrzu jest wysoki, więc powinni wrócić na powierzchnię.

Analogia ta została zachowania w czujniku Canairi – świeże powietrze, które nie jest wysoko nasycone dwutlenkiem węgla powoduje, że kanarek dumnie stoi na kijku i ozdabia pomieszczenie. Jeśli jednak ilość cząsteczek CO2 wzrośnie do szkodliwego poziomu (tj. powyżej 1000 ppm), Canairi opadnie, symbolizując konieczność przewietrzenia pokoju.

Jest to jedno z najprostszych urządzeń tego typu – produkt nie ma wyświetlacza ani aplikacji na smartfona. Nie wymaga też podłączania do prądu – Canairi pobiera energię z dołączonego do zestawu akumulatorka, który wystarczy naładować raz na trzy miesiące. Wszystko to zamknięto w niewielkiej, prostej obudowie z plastiku z recyklingu.

Koncept Canairi jest świetny, ale…

…już patrząc na nacisk kładziony na wietrzenie pomieszczeń można wywnioskować, że nie jest to polski projekt, a raczej urządzenie stworzone w kraju z dość czystym powietrzem. Duński zespół, stojący za Canairi, domyślam się, nie miał zbyt wielu okazji oddychać powietrzem z centrum Warszawy czy Krakowa, w szczególności zimą.

Trzeba również pod uwagę wziąć cenę urządzenia – w ramach trwającej kampanii na Kickstarterze można zakupić Canairi z 50% zniżką w cenie 725 koron duńskich, czyli ok. 450 złotych. Do tego należy doliczyć 10 dolarów kosztów wysyłki w Europie, co przekłada się już na blisko 500 złotych za czujnik CO2. Prosty, ładnie wyglądający, lecz nadal czujnik, który wyłącznie pokazuje, czy poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu jest w normie, czy też zbyt wysoki.

Canairi czujnik CO2
(fot. Canairi)

Cena po zakończeniu kampanii crowdfundingowej będzie, moim zdaniem, zdecydowanie zbyt wysoka. Dla niektórych osób rozwiązaniem problemu może być możliwość uzyskania pliku projektu urządzenia do samodzielnego wydrukowania z wykorzystaniem drukarki 3D. Kosztuje on około 63 złote i pozwoli fanom DIY nieco się pobawić przy tworzeniu własnego Canairi.

I, choć jest to naprawdę przeuroczy gadżet do domu, przy tej cenie byłbym raczej skłonny zainwestować w nieco bardziej funkcjonalne urządzenie. Jeśli pragniecie zobaczyć tego kanarka w swoim domu, możecie dołożyć swoją cegiełkę do kampanii. Trwa do 5 maja 2022 roku.