Roboty towarzyszące, czyli tzw. PetBoty, nie są i nigdy nie były popularnymi urządzeniami wśród fanów nowoczesnej technologii. Czy Loona ma szansę to zmienić? Pewnie nie, ale z pewnością jest to jeden z najbardziej imponujących przykładów inteligentnych robotów towarzyszących.
Loona — inteligentny robot towarzyszący
W dużym skrócie Loona to zaawansowany PetBot, czyli robot towarzyszący (niekoniecznie tylko ludziom, ale i również zwierzętom domowym) twórców ClickBota. Urządzenie waży lekko ponad kilogram i jego głównym celem jest zabawa z ludźmi, choć w przyszłości robot pozwoli nam na naukę programowania i animacji (tworząc nowe ruchy Loona’y), zdalny podgląd naszego mieszkania czy zarządzanie smart home jako inteligentny asystent.
Co jednak ważne, robot ten już „na start” potrafi zaskakująco sporo, między innymi pozować do zdjęć, ukazywać emocje (nie tylko przy pomocy wyświetlacza, ale i specjalnych ruchomych uszu), rozpoznawać głos i komendy właściciela, wykrywać krawędzie np. stołu, by nie spaść z wysokości, ścigać się, wstawać po wywróceniu (a nawet stać na dwóch kółkach!) czy śledzić i znajdować rzucane jej obiekty, jak chociażby piłki.
Robotowi towarzyszy również dedykowana aplikacja na smartfony i tablety, która pomoże, chociażby, w pierwszej konfiguracji urządzenia. Według mnie, najbardziej imponującymi cechami Loona’y, są jej płynne i naturalne ruchy, a także niezwykła „mimika” twarzy, która od razu budzi skojarzenia z animacjami Pixara.
Specyfikacja Loona:
- procesor: czterordzeniowy Cortex A53 (do 1.5 GHz),
- RAM: 2 GB LPDDR4,
- pamięć wbudowana: 8 GB eMMC 5.0,
- łączność: Wi-Fi 2.4 i 5.8 G, 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5.0,
- wyświetlacz: 2.4 cala LCD,
- kamera: kolorowa 720p,
- sensory 3D ToF, Sensory dotyku,
- 4-kierunkowy mikrofon,
- wbudowany głośnik o mocy 2W,
- bateria 1350 mAh (ładowanie przy pomocy USB-C lub specjalnej stacji).
Gdzie i za ile można kupić robota Loona?
Loona nie jest jeszcze dostępna w oficjalnej dystrybucji. Jeśli jednak robot ten Was zainteresował do tego stopnia, że chcecie go zamówić, to mogę Was odesłać na Kickstarter, gdzie właśnie trwa zbiórka pieniężna na sfinansowanie robota. Wszystkie osoby, które zdecydują się teraz na wsparcie pieniężne, mogą liczyć na specjalną promocyjną cenę Loona’y – 269 dolarów, czyli około 1300 złotych.
Na czas pisania tego artykułu, Loona uzbierała już 650000 dolarów, z planowanych dolarów! Rynkowa cena Loona’y ma oscylować w okolicach 449 dolarów, a wysyłka urządzenia ma odbyć się na początku przyszłego roku, choć niecierpliwi mogą dopłacić za szybszą wysyłkę.
Należy jednak pamiętać, że wsparcie projektu na Kickstarterze zawsze łączy się z pewnym ryzykiem, o czym więcej przeczytać możecie w tym miejscu.