Żabka Nano robot do hot dogów Robbie
fot. Żabka

W bezobsługowej Żabce również kupisz hot doga. Przygotuje go… robot

Żabka nie przestaje zaskakiwać swoimi konceptami na nowoczesny sklep. Koncept w pełni autonomicznych sklepów Żappka Store oraz Żabka Nano zyska nowe rozwiązanie, jakim jest… robot do przygotowywania hot dogów.

Robbie wyeliminuje jedną z wad sklepów Żabka Nano

Sklepy sieci Żabka, mogłoby się zdawać, wyrastają jak grzyby po deszczu. W wielu miastach poszczególne sklepy dzieli nie więcej niż kilkaset metrów, co pozwala nam wstąpić do lokalu po przekąskę, kawę czy hot doga. Żabka rozwija również swoje sklepy autonomiczne – Żappka Store oraz Żabka Nano, gdzie klienci nie zastaną obsługi ani kas.

Niestety, do tej pory w żadnym lokalu sygnowanym tymi markami klienci nie mogli kupić popularnej przekąski, czyli hot doga. W przeciwieństwie pobrania produktów z półki lub wybrania opcji w automacie z kawą, proces jego przygotowania jest nieco bardziej skomplikowany, a sklep nie może powierzyć tego procesu klientowi.

Poznańska spółka postanowiła rozwiązać ten problem w nieco inny sposób, oferując swoim klientom możliwość skorzystania z robota nazwanego Robbie. Ma on w ciągu kilku minut przygotować hot doga według życzenia klienta. Żabka aktualnie testuje tego robota w jednym z lokali konceptu Nano, znajdującym się przy ul. Dobrej 54 w Warszawie. Po zakończonych testach ma się on pojawić w pozostałych bezobsługowych sklepach.

Trwa pilotaż

Jeśli pilotaż hot dogowego robota się powiedzie, klienci sklepów sieci Nano oraz Żappka Store będą mogli pożegnać się z jedną z wad tych placówek i wstąpić do nich również po tę przekąskę. Być może taki ruch zmniejszy kolejki w tradycyjnych sklepach sieci, gdzie niejednokrotnie trzeba odstać swoje w celu zamówienia hot doga. Z własnych obserwacji dodam, że bezobsługówki cieszą się rosnącą popularnością, lecz dzięki wyeliminowaniu kolejek oraz procesu skanowania produktów przy kasie zakupy w nich są często kilkukrotnie szybsze.

Na ten moment autonomiczne lokale Nano oraz Żappka Store można znaleźć w Warszawie, Piasecznie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz Trójmieście. Pierwszy z nich uruchomiono około rok temu, zaś w chwili obecnej do dyspozycji klientów jest ponad 40 lokali tego typu. Sieć nie określiła, kiedy planuje zakończyć pilotaż robota Robbie ani czy trafi on do wszystkich lokalizacji w kraju.

Sieć sklepów zapewnia, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji możliwe jest automatyczne dopisanie hot dogów przygotowanych przez urządzenie do rachunku klienta. Ten jest następnie rozliczany poprzez przypisaną do niego metodę płatności, wykorzystaną podczas wejścia do Żabki Nano.