Robot Xiaomi CyberOne
fot. Xiaomi

Xiaomi stworzyło humanoidalnego robota. Poznajcie CyberOne

Humanoidalne roboty mogą brzmieć jak bardzo odległa przyszłość, lecz tak naprawdę pojawia się ich na rynku coraz więcej. Jeden z większych producentów elektroniki również postanowił stworzyć własnego robo-człowieka. Co potrafi Xiaomi CyberOne?

CyberOne – humanoidalny robot Xiaomi

Jak podaje producent, robot przypomina człowieka nie tylko wyglądem, ale również innymi cechami. Ma on 177 cm wzrostu, waży 52 kg, a nawet został przydzielony mu przydomek („Metal bro”) oraz… znak zodiaku. Dla zainteresowanych – robot jest lwem, zapewne ze względu na jego zaprezentowanie światu w pierwszej połowie sierpnia.

Twarz robota wypełnia zakrzywiony wyświetlacz OLED. Xiaomi podaje, że CyberOne widzi świat w trzech wymiarach i ma dwa mikrofony, dzięki którym „słyszy” świat. Współpracują one ściśle ze specjalnymi algorytmami sztucznej inteligencji przetwarzającymi dźwięk, dzięki czemu robot rozpoznaje po głosie aż 45 różnych ludzkich emocji oraz 85 dźwięków otoczenia.

CyberOne porusza się dzięki kolejnym alorytmom AI – sterują one aż 21 punktami ruchu (imitującymi stawy). Xiaomi zapewne pragnie, by robot posiadał naturalną manierę chodzenia i nie był zbyt sztywny. Pomóc ma w tym także czas reakcji na poziomie 0,5 sekundy oraz możliwość podnoszenia obiektów o wadze do 1,5 z użyciem jednej ręki. Maksymalna prędkość, z jaką CyberOne jest w stanie się poruszać to 3,6 km/h.

Humanoidalny robot Xiaomi CyberOne
fot. Xiaomi

Krok w przyszłość

CEO Xiaomi, Lei Jun twierdzi, że inteligentne roboty będą nieodłączną częścią naszego życia w przyszłości. Dlatego też firma zdecydowała się na zaprezentowanie CyberOne. Powstał on z połączenia zaawansowanej mechatroniki i wykorzystania algorytmów AI, opracowanych w pełni przez Xiaomi Robotics Lab.

Jest to pierwszy tak stanowczy krok chińskiego producenta na tym polu, lecz nie należy się go obawiać. Być może Xiaomi przetrze szlaki i wesprze sektor robotyki w tworzeniu kolejnych, bardziej zaawansowanych projektów tego typu. Nowy robot wszak dość mocno się wyróżnia i wywołuje wiele emocji, co może zachęcić inne firmy do podobnych przedsięwzięć.

Na ten moment nie jest to tania zabawka. CyberOne jest nadal w fazie rozwoju i póki co nie trafi na rynek. Gdy się tak jednak już stanie, jego cena ma wynosić około 600-700 tys. juanów, czyli ok. 415-485 tys. złotych.