Cały świat szuka sposobu na to, aby poznać podwodny świat, jednak odkrywanie praktycznie nieznanego środowiska uniemożliwione było przez koszt zasilania urządzeń. Naukowcy z amerykańskiego MIT postanowili to zmienić tworząc wyjątkową i energooszczędną kamerę.
Cały czas mamy skąpą wiedzę na temat oceanów, ich budowy oraz różnorodności fauny i flory. Podwodne lasy czy ryby o przezroczystych głowach i ich życie w odmętach pragnie ujrzeć światło dzienne. Naukowcy sugerują, że znajomość Księżyca czy Marsa została już przez człowieka lepiej poznana w porównaniu do ziemskich oceanów, o których „życiu” wiemy naprawdę niewiele. Czas to zmienić.
Jakość nagrań, a brak światła w podwodnym świecie oceanów
Oceaniczne głębiny charakteryzuje nie tylko tajemniczy charakter, ale także ciemność, co niestety generuje problem dotyczący jakości nagrań przez brak źródeł światła, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Początkowo zastosowano znane i gotowe już czujniki obrazowania, które zapewniały energooszczędność, co miało ułatwić wykonanie nagrań czy zdjęć, jednak uzyskiwane obrazy nie były kolorowe, a jedynie w skali szarości.
Naukowcy postanowili ten kłopot rozwiązać, stosując specjalną lampę błyskową oraz LED-owe diody w trzech kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim. Dzięki zastosowaniu tych trzech kolorów diod i wykonaniu zdjęć możliwe jest przetworzenie obrazu w taki sposób, aby poprzez rekonstrukcję otrzymać obrazy w kolorze i jednocześnie uzyskać ich wysoką jakość. Po wykonaniu rekonstrukcji obrazy są kodowane i przesyłane do odbiornika.
Jak to możliwe, że kamera jest bezbateryjna i bezprzewodowa?
Z pewnością każdego intryguje fakt, w jaki sposób urządzenie, takie jak kamera, może działać bez żadnego zasilania z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przetworników z materiałów piezoelektrycznych, które wykorzystują proces konwersji energii mechanicznej pochodzącej z fal dźwiękowych ruchu wody, potrzebną do zasilenia kamery, energię elektryczną. Wykorzystywane do produkcji prądu fale dźwiękowe pochodzą z różnych źródeł, takich jak na przykład prądy powodowane przez przepływające statki.
Urządzenie było już testowane w różnych środowiskach, co przynosi pozytywne przesłanki do poznawania podwodnego, nieznanego świata naszych oceanów.