Mózg
fot. Pixabay

Nowe badania ujawniają, że móżdżek pełni pewną funkcję, o której nie wiedzieliśmy

Mózg człowieka to niezwykle skomplikowany organ, stanowiący centrum układu nerwowego. Składa się z wielu części – m.in. z móżdżka, który znajduje się z jego tylnej części. Nowe badanie sugeruje, że pełni naprawdę ważną funkcję, o której – co ciekawe – wcześniej nie wiedzieliśmy. Jaką?

Móżdżek pełni niezwykle ważną funkcję, o której wcześniej nie wiedzieliśmy

Rozwój nauki cały czas pnie się w dobrą stronę. Dzięki technologii i wcześniejszym odkryciom człowiek dowiaduje się coraz więcej mniej lub bardziej istotnych informacji na swój temat, a także otaczającego go świata. Jak powszechnie wiadomo, móżdżek to część leżąca w tylnej części organu, która odpowiada za ruch. Jego główną funkcją jest kontrolowanie naszych ruchów – zbiera i analizuje informacje, jakie płyną z mięśni, skóry, centralnej części układu nerwowego – mózgowia.

Umożliwia koordynację ruchów, utrzymanie prawidłowej równowagi ciała, a nawet (przykładowo) odpowiada za ruch gałek ocznych. Jak się jednak okazuje, to nie jedyne funkcje, jakie pełni – odgrywa bowiem kluczową rolę w… zapamiętywaniu pozytywnych i negatywnych emocji.

Za pamięć w głównej mierze odpowiadają dwie części – ciało migdałowate oraz hipokamp. Naukowcy świadomi tego, że móżdżek jest powiązany z warunkowaniem strachu, sprawdzili czy nie odpowiada także za inne funkcje.

Badacze wykonali skanowanie mózgu 1418 osobom przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, którzy byli w trakcie oglądania obrazów różnego typu – niektóre były pozytywne, niektóre negatywne, zaś inne – neutralne.

Mózg Móżdżek
źródło: Uniwersytet w Bazylei via unibas

Czy uzyskano sensowne wyniki?

Uczestnicy wykazali jasno, że zapamiętywali obrazy negatywne, a także pozytywne znacznie bardziej niż te neutralne. Co więcej, zdolność do zachowywania określonych informacji w pamięci była związana z większą aktywnością móżdżka. Zaobserwowano także wzmożoną komunikację części z innymi elementami, które odpowiadają za pamięć – z ciałem migdałowatym i hipokampem.

Odkrycia mogą przydać się z prostego powodu – im lepiej znamy anatomię człowieka, tym jest większa szansa, że w wypadku uszkodzenia, będziemy mogli temu zaradzić. Przykładowo, bolesne doświadczenia i wspomnienia działają na niekorzyść umysłu człowieka, a więc zrozumienie działania poszczególnych części mózgu, odpowiadających za przechowywanie pamięci, może okazać się kluczowe.