Naukowcy z uniwersytetu w Seoulu opracowali nowy rodzaj kamery, która rejestruje obraz lepiej przy nierównym oświetleniu. Roboty wyposażone w tego typu oko będą skuteczniejsze po ciemku.
Roboty o coraz bardziej wyczulonych zmysłach
Aby maszyny i roboty służyły nam coraz skuteczniej, konieczne jest wyposażanie ich w coraz lepsze sensory odbierające bodźce z otoczenia. Roboty nie tylko zyskują zmysł dotyku zbliżony do człowieka, węch czy słuch. W przeciwieństwie do ludzi, roboty mogą również czerpać od zwierząt i być wyposażane w niesamowite czujniki, inspirowane światem przyrody. Tego typu wynalazkiem jest rybie oko – kamera opracowana przez koreańskich naukowców, oparta o zasadę działania oczu mątwy.
Wykazano, że unikatowy kształt źrenicy mątwy pomaga stworzeniom widzieć w mętnych lub nierównomiernie oświetlonych warunkach. Inspirując się tym przykładem przyrodniczej myśli inżynieryjnej, naukowcy wykorzystali kształt oka mątwy w kształcie litery W jako szablon do stworzenia nowego rodzaju oka robota, które działałoby lepiej w słabo oświetlonych środowiskach niż te, które są obecnie używane w większości robotów.
Oko mątwy da robotom nowe możliwości
Aby stworzyć oko oparte na mątwie, koreańscy inżynierowie stworzyli źrenicę w kształcie litery W i przymocowali ją do soczewki w kształcie kuli, wraz z otworem oddzielającym te dwa elementy. Dodano również elastyczny materiał polaryzacyjny do wewnętrznej powierzchni oka oraz układ cylindrycznych krzemowych fotodiod do przekształcania fotonów w sygnały elektryczne. Następnie zespół przetestował projekt, aby porównać go z obecnymi technologiami.
Okazało się, że nowe oko wykryło więcej szczegółów na zdjęciu testowym niż było to możliwe w przypadku innych urządzeń. Odkryto również, że oko było dokładniejsze w przekształcaniu konturów słabo oświetlonych obiektów w szacunki świata rzeczywistego niż zwykłe kamery. To pierwszy krok w kierunku stworzenia sensorów wizyjnych, które lepiej radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia lub mętności, a także radzą sobie z martwymi punktami.
Naukowcy zamierzają kontynuować prace. Pierwszym celem będzie zastąpienie drogich komponentów tańszą technologią oraz dodanie możliwości śledzenia obiektów.