Robotyka (źródło: Pixabay)
Robotyka (źródło: Pixabay)

Bioniczny palec odczytuje kształt dotykanych przedmiotów

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Wuyi stworzyli robotyczny palec, który jest w stanie wykrywać przez dotyk struktury naczyń krwionośnych lub kości. Na podstawie dostarczanych przez niego danych możliwa jest rekonstrukcja 3D dotykanych struktur.

Roboty uczą się ruszać, czuć i myśleć

Ponieważ roboty powoli stają się nieocenionymi towarzyszami ludzi w wielu branżach – musimy naszych mechanicznych kompanów wyposażać w coraz bardziej zaawansowane funkcje. Nie tylko coraz lepiej poruszają się one w zróżnicowanym środowisku, ale także coraz sprawniej kalkulują a nawet… czują i wykazują oznaki emocji. Nowe urządzenie, skonstruowane przez naukowców z Uniwersytetu Wuyi, pozwala robotowi, wyposażonemu w bioniczny palec, na wyczucie nawet bardzo delikatnych struktur.

Bioniczny palec wygląda bardziej jak pistolet do tatuażu. Jego dotyk działa poprzez wielokrotne dźganie powierzchni małą końcówką przypominającą igłę, gdy metodycznie skanuje tam i z powrotem docelowy obszar. Końcówka wykonana jest z włókien węglowych, które w większym lub mniejszym stopniu ulegają kompresji w kontakcie z miękkimi i twardszymi materiałami.

Zainspirował nas ludzki palec, który ma najbardziej czułą percepcję dotykową, jaką znamy. Na przykład, kiedy dotykamy palcami własnego ciała, możemy wyczuć nie tylko teksturę naszej skóry, ale także zarys kości pod nią.

Profesor Jianyi Luo, członek zespołu projektowego
Bioniczny palec (Źródło cell)
Bioniczny palec (Źródło cell)

Bioniczny palec z szerokim wachlarzem zastosowań

Na podstawie własnego skurczu, a także reakcji materiału, z którym się spotyka, bioniczny palec jest w stanie tworzyć trójwymiarowe obrazy tego, czego dotyka. Skanowana jest nie tylko powierzchnia materiału, ale także struktury pod spodem.

Aby sprawdzić, jak urządzenie działa pod względem mapowania skomplikowanych i delikatnych struktur, zespół badawczy stworzył modele, składające się ze sztucznych kości i tkanki „mięśniowej”, wykonanej z silikonu. Następnie sprawdzili, że dotyk sondy był wystarczająco czuły, aby znaleźć nawet symulowane naczynia krwionośne osadzone w sztucznej tkance.

Naukowcy wierzą, że system może być przydatny w wykrywaniu błędów w elastycznej elektronice, takiej jak baterie do noszenia i rozciągliwe ekrany wyświetlaczy.

Ta dotykowa technologia otwiera nieoptyczny sposób na nieniszczące testowanie ludzkiego ciała i elastycznej elektroniki. Dalej chcemy rozwinąć bioniczny palec o możliwość wielokierunkowego wykrywania różnych materiałów powierzchniowych

Profesor Jianyi Luo, członek zespołu projektowego

Więcej o bionicznym palcu można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego.