Router TP-Link Archer AX95
Router (źródło: TP-Link)

Ten router TP-Link wygląda jak korona Eredina z Wiedźmina 3

W dzisiejszych czasach, w erze pracy hybrydowej i zdalnej szybkie połączenie z Internetem jest na wagę złota. Posiadanie szybkiego i niezawodnego łącza to podstawa – ilość urządzeń tylko rośnie, a obok smartfonów i laptopów są także urządzenia smart home. Nowy router TP-Link ARcher AX95 poradzi sobie w najtrudniejszych zadaniach, jednak kosztuje swoje.

TP-Link Archer AX95. Specyfikacja robi wrażenie

Operatorzy internetowi zazwyczaj dają do dyspozycji podstawowe routery Wi-Fi, które nie zawsze się sprawdzają. I wcale nie chodzi tu tylko o prędkość połączenia, tylko również stabilność i zasięg, ponieważ w większych domach czy mieszkaniach z kilkoma piętrami, brak dodatkowych anten może być problemem.

Droższe routery mają to do siebie, że mogą zapewnić wysoką przepustowość przy łączności bezprzewodowej. Najnowszy TP-Link Archer AX95 oferuje łącznie 7804 MB/s – w pierwszym paśmie 5 GHz 4804 Mb/s, drugim 2402 Mb/s i 574 Mb/s w konfiguracji 2,4 GHz. Oznacza to, że nawet kilka użytkowników w domu (a nawet mniejszym biurze) bez problemu skorzysta z wysokiej prędkości.

Zasięg urządzenia powinien być znacznie lepszy niż w przypadku takiego podstawowego routera – propozycja TP-Link ma wbudowanych osiem anten. A to wszystko jest obsługiwane przez wbudowany, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,7 GHz, którego wspiera 512 MB pamięci operacyjnej.

Jeśli chodzi zaś o porty, to router ma do dyspozycji pojedynczy 2,5 Gb/s LAN/WAN, jeden gigabitowy LAN/WAN i trzy złącza LAN 1 Gb/s. Nie brakuje tu też USB 3.0 i USB 2.0.

Co prawda jest multum funkcji, ale to wszystko swoje kosztuje

TP-Link Archer AX95 został wyposażony w szereg funkcji – m.in. Beamforming, lokalizującą urządzenie i zwiększającą siłę sygnału dla niego, Airtime Fairness, która wybiera i nadaje priorytet dla najbardziej potrzebującego szybkiego łącza użytkownika. Mimo obecności 8 anten, jest także technologia OneMesh, pozwalająca na inteligentne, jak to producent określa, połączenie się z innym routerem lub wzmacniaczem.

Ile to wszystko kosztuje? 1300 złotych, co nie jest najniższą kwotą, jak za router, ale usprawiedliwia ją fakt potężnej specyfikacji technicznej.