Innovation Park Artificial Intelligence (źródło: mvrdv.nl)
Innovation Park Artificial Intelligence (źródło: mvrdv.nl)

Niemcy inwestują w rozwój AI budując innowacyjny kampus IPAI

Niemcy postanowiły wziąć udział w wyścigu o technologiczną przewagę w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). W kraju powstanie nowe centrum badawcze, które ma konkurować z Doliną Krzemową, a przy okazji przyciągnąć najlepszych naukowców oraz innowatorów z całego świata.

Decyzja o utworzeniu centrum badawczego IPAI, poświęconego AI, może oznaczać początek nowej ery. Niemcy słyną z wysokiej jakości inżynierii i precyzji, więc ich wkład w rozwój sztucznej inteligencji może przynieść wiele korzyści. Eksperci będą dążyć do opracowania bardziej etycznych i zrównoważonych technologii, które przyczynią się do rozwiązania zarówno problemów społecznych, jak i środowiskowych.

IPAI Niemcy
Innovation Park Artificial Intelligence IPAI (źródło: mvrdv.nl)

IPAI – centrum technologii i innowacji

Na terenie kampusu znajdą się przestrzenie robocze, laboratoria i centrum start-upów. Przyciągając „światowej klasy talenty”, IPAI będzie także miejsce życia i edukacji. Mieszkania, restauracje i przedszkole ułatwią codzienne funkcjonowanie pracowników.

Charakterystyczny okrągły plan architektoniczny ma sprawić, że całość będzie rozpoznawalna na zdjęciach satelitarnych, stając się symbolem brandingu kampusu. Inicjatywa ta ma na celu przyciągnięcie uwagi ludzi z całego świata, którzy chcą zaangażować się w przyszłość technologii AI.

W centralnej części kampusu znajdować się będzie centrum komunikacyjne, dostępne także dla zwiedzających, w formie okrągłej wieży. Przestrzenie eventowe, konferencyjne i wystawiennicze będą służyć edukacji społeczeństwa na temat sztucznej inteligencji.

 Innovation Park Artificial  Intelligence 
 (źródło: mvrdv.nl)
Innovation Park Artificial Intelligence (źródło: mvrdv.nl)

Ekologiczne podejście do energii i ograniczenie śladu węglowego

Cały kampus będzie zasilany ze źródeł odnawialnych, takich jak turbiny wiatrowe i panele słoneczne, co ma wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii o około 80 procent. Plan zakłada również zalesienie terenów oraz zwiększenie różnorodności biologicznej, co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego. W związku z tym, kampus będzie w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla przez cały okres użytkowania.

Projekt IPAI to wynik współpracy Ipai Consortium, grupy w skład której wchodzi organizacja charytatywna Dieter Schwarz Foundation, miasta Heilbronn i firmy Schwarz Group.