Urządzenie wspierające poczęcie do sortowania nasienia (Źródło: uts)
Urządzenie wspierające poczęcie do sortowania nasienia (Źródło: uts)

Proste urządzenie filtrujące nasienie pomoże parom w poczęciu dziecka

Urządzenie polimerowe, zaprojektowane przez naukowców z Sydney, pomaga wyselekcjonować najzdrowsze plemniki, by zwiększyć szansę par na poczęcie dziecka.

Proste urządzenia, nowoczesne rozwiązania

Dzisiejszy postęp technologiczny w medycynie i elektronice pozwala tworzyć z pozoru proste rozwiązania, które bardzo pomagają ludziom, a których stworzenie wcześniej było niemożliwe lub bardzo problematyczne. Bezpieczne, bezbolesne, powietrzne aplikatory leków istnieją już od dziesiątek lat, ale dopiero teraz ich skuteczność nabiera tempa.

Postęp w e-learningu i psychologii pozwala ograniczać spożycie uzależniających opioidów, a odpowiednio zaprojektowane urządzenia do noszenia mogą uratować życie ofierze zawału. Innowacja z University of Technology Sydney pozwoli zaś w prosty sposób zwiększyć szansę par na poczęcie potomstwa.

Nowe urządzenie polimerowe w kształcie dysku jest łatwe w produkcji przy pomocy drukarki 3D. Zaprojektowany jako replika żeńskiego układu rozrodczego, zawiera zbiornik na zewnątrz, który jest połączony z centralną studnią zbiorczą skomplikowanymi kanałami mikroprzepływowymi.

Pomysł polega na tym, że kiedy próbka nasienia zostanie umieszczona w zbiorniku, tylko najsilniejsze i najbardziej aktywne plemniki przedostaną się przez kanały do studzienki. Tak wyselekcjonowane plemniki można potem wykorzystać w celu zwiększenia szansy na poczęcie dziecka.

Urządzenie wspierające poczęcie do sortowania nasienia (Źródło: uts)
Urządzenie wspierające poczęcie do sortowania nasienia (Źródło: uts)

Innowacyjna metoda wsparcia poczęcia bezpieczniejsza dla plemników

Nowe mikroprzepływowe urządzenie do selekcji plemników jest atrakcyjną alternatywą, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo plemników w porównaniu do innych metod. Pozostałe stosowane dotąd techniki sortowania mogą powodować fragmentację DNA i śmierć komórki z powodu wprowadzenia reaktywnych form tlenu.

Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone testy przeciwko konwencjonalnym metodom selekcji IVF [zapłodnienia in vitro], przy czym nowa metoda wykazała 85% poprawę integralności DNA i średnio 90% redukcję śmierci plemników. Plemniki wybrane naszą metodą wykazały również lepsze zdolności do regeneracji po zamrożeniu niż tradycyjnymi metodami.

prof. Majid Warkiani

Gra jest zdecydowanie warta świeczki – według Światowej Organizacji Zdrowia już jedna na sześć osób na świecie cierpi na niepłodność. Nowa metoda nie tylko daje większe szanse na poczęcie, ale i na zmniejszenie emocjonalnego obciążenia par związanego z nieudanymi próbami.

Więcej o najnowszym urządzeniu i przeprowadzonym na nim testach można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego.