Warszawa w 2022 roku (źródło Google Earth/YouTube)
Warszawa w 2022 roku (źródło Google Earth/YouTube)

W Google Earth zobaczysz zmiany zachodzące przez lata

Popularny serwis, który umożliwia poznanie każdego miejsca na Ziemi, otrzymał aktualizację. Google Earth pokaże teraz, jak zmieniały się tereny od 1984 do 2022 roku.

Z Google Earth możesz poznać cały świat

Google Earth uznawane jest za najbardziej szczegółową galerię kuli ziemskiej, dostępną w przeglądarce, w postaci aplikacji na urządzenia z systemem Android czy iOS oraz w wersji Pro na komputer.

Pozwala na przybliżenie każdego zakątka Ziemi, zarówno w 2D, jak i 3D, gdzie można obejrzeć cały zasób zdjęć z dowolnie wybranego terenu. Teraz jednak serwis otrzymał aktualizację i zasoby te wzmocniono grafikami wykonanymi w 2021 oraz 2022 roku.

Zbiory Google Earth wypełniają miliony zdjęć, dlatego też powstały filmy, pozwalające zobaczyć zmiany zachodzące przez te 38 lat. W taki właśnie sposób w serwisie YouTube można obejrzeć zmiany zachodzące w 322 miejscowościach w 3D oraz w 346 w 2D, czyli w większych i bardziej znanych miejscach świata, również Polski.

W 3D zatem można przyjrzeć się Warszawie, Gminie Wronki oraz ujściu rzeki Wisły w Świnoujściu, a także PGE Narodowemu, natomiast w 2D dostępny jest Elbląg, Białowieża, Gliwice, Wilanów i okolice Warszawy, również samą Warszawę, Świnoujście oraz Wronki. Oczywiście w samym Google Earth można przybliżyć każdy teren i samodzielnie mu się przyjrzeć oraz zmianom, które zachodziły na przestrzeni lat.

Jakie zmiany można dostrzec?

Zmiany pokazują wiele, na pewno rozwój terenów przyspiesza, można przyjrzeć się też dynamicznej kolorystyce, która przemienia się zgodnie z porami roku. Jednak to niestety nie wszystko, ten ciągły rozwój, rozbudowywanie i rozrastanie się miast, miejscowości, przedsiębiorstw i dróg, znacząco zmniejsza powierzchnie terenów zielonych i lasów. Widać jednak, że ostatnie dwa lata są nieco inne, mniej intensywne, były to czasy, gdy szerzyła się pandemia COVID-19, a ludzie zostali zmuszeni do nieco wolniejszego życia i również odczuła to Ziemia.