Strzykawka i leki Hydrożel
(źródło: PIxabay)

Platforma pomogła cierpiącym na ból zmniejszyć ilość przyjmowanych opioidów

Opracowany przez psychologów kurs internetowy pomógł grupie cierpiącej na przewlekłe bóle ograniczyć ilość spożywanych opioidów. Program udostępnia treści dostępne u specjalistów specjalizujących się w bólu i jego leczeniu.

Leki ratujące życie ze skutkami ubocznymi

Aplikowane doustnie i dożylnie lekarstwa to jedna z naszych najsilniejszych broni przeciwko chorobom i schorzeniom. Niezwykle cenne są więc wszystkie innowacje podnoszące ich skuteczność, bezpieczeństwo i komfort stosowania. Lekarstwa zdolne do rekonfiguracji w celu ominięcia obrony patogenów, naturalne alternatywy, szybka i bezbolesna aplikacja medykamentów dożylnych – to tylko drobny wycinek tego, co potrafią innowacyjne technologie w medycynie. Co jednak w przypadku niezbędnych leków, które niosą ze sobą skutki uboczne? Okazuje się, że czasem zamiast kolejnej innowacji w medykamentach potrzebna jest zmiana podejścia.

Na przykład taka, jaka zaszłą w stosunku do pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle, którzy otrzymali dostęp do internetowego programu opracowanego na Washington State University. Kurs pomógł cierpiącym zmniejszyć liczbę przyjmowanych przez nich leków opioidowych i zmniejszyć intensywność bólu.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Pain, około 400 uczestników, którym przepisano długotrwałe leczenie opioidami z powodu ich bólu, podzielono na dwie grupy: jedna otrzymywała leczenie jak zwykle, druga natomiast otrzymała leczenie oraz dostęp do platformy internetowej z kursem zdrowotnym. W grupie, która otrzymała dostęp do platformy, ponad połowa była w stanie zmniejszyć dawki przyjmowanych leków opioidowych o 15% lub więcej po sześciu miesiącach w porównaniu z około 40% pacjentami w grupie kontrolnej.

To bardzo budujące odkrycie: pacjenci nie tylko redukowali opioidy, ale także ich ból nie pogarszał się. Niektórzy ludzie wahają się przed zaprzestaniem przyjmowania środków, ponieważ obawiają się, że ich ból się nasili, ale stwierdziliśmy, że przynajmniej w tej grupie mogli nieco zmniejszyć dawki opioidów i nie mieli nasilonych objawów bólowych.

Marian Wilson, profesor nadzwyczajny pielęgniarstwa z Washington State University, główny autor badania
Częste stosowanie opioidów może prowadzić do uzależnienia (Źródło: medline)
Częste stosowanie opioidów może prowadzić do uzależnienia (Źródło: medline)

Specjalistyczna pomoc dla każdego

Wyniki badań są szczególnie ważne ze względu na to, że stosowanie opioidów często wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Alternatywy mogą bardzo pomóc pacjentom zmagającym się z bólem.

Program został opracowany przez zespół psychologów i nosi nazwę Goalistics Chronic Pain Management. Ten samodzielny kurs ma na celu pomóc ludziom radzić sobie z bólem i jego wpływem na życie. Program zawiera zestaw narzędzi do śledzenia bólu, terapię poznawczą, wskazówki dotyczące ćwiczeń i porady dotyczące relacji, a także informacje na temat używania opioidów i związanych z nimi zagrożeń. Program zapewnia treści podobne do tego, co pacjent może otrzymać od psychologa specjalizującego się w leczeniu bólu, a jednocześnie jest szeroko dostępny.

Wyniki badania dostarczają konkretnych dowodów na to, że programy samodzielnego zarządzania zdrowiem online są korzystne dla pacjentów i należy zachęcać ich do próbowania i eksperymentowania z tymi możliwościami.