Sonda ESA Jupiter Icy Moons Explorer w drodze na Jowisza wysłała kilka zdjęć. Przechwycone przez kamerę monitorującą umieszczoną z przodu statku pokazują Ziemię i elementy statku.
Kosmos fotografowany bez końca
Obserwowalny kosmos jest fascynujący. Nieustannie zbieramy, obrabiamy i katalogujemy dane z naszych teleskopów, czujników i kamer, co pozwala nam nie tylko na dokonanie niesamowitych odkryć, ale także na zachwycanie się wyjątkowymi obliczami wszechświata. Ze wszystkimi jego mgławicami, potworami i tworami — uniwersum jest inspirującym i przerażającym miejscem. Dobrze jest więc czasem odwrócić wzrok i spojrzeć na naszą Ziemię, zwłaszcza z perspektywy okolicznych statków kosmicznych. Sonda Juice (Jupiter Icy Moon Explorer) wysłała nam ostatnio bardzo sympatyczne selfiaki.
Sonda Juice Europejskiej Agencji Kosmicznej to śmiała misja ludzkości do obrzeży Układu Słonecznego. Po ośmioletniej podróży do Jowisza, statek przeprowadzi szczegółowe obserwacje gazowego olbrzyma i jego trzech dużych oceanicznych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. W tej misji pomogą jej umieszczone na pokładzie urządzenia do teledetekcji i instrumentów geofizycznych. Juice dogłębnie zbada złożone środowisko magnetyczne i promieniowanie Jowisza oraz jego wzajemne oddziaływanie z księżycami.
Sonda zbada Jowisza
Juice w drodze na Jowisza pozdrawia nas i przesyła kilka fotek z podróży. Przechwycone przez kamerę monitorującą z przodu statku kosmicznego obrazy pokazują Ziemię i oprzyrządowanie statku. Obecnie Juice rozkłada wysięgniki i anteny w ramach procesu rozruchu, a pomagają mu w tym dwie kamery do obserwowania stanu statku.
Kamera JMC-1 uchwyciła Ziemię oddalającą się w czerń kosmosu. W międzyczasie kamera JMC-2 zrobiła zdjęcie nierozmieszczonej anteny RIME. Dwie kamery monitorujące prześlą również obrazy przelotów w drodze do Jowisza. W miarę postępów misji, kamera naukowa o wysokiej rozdzielczości zostanie uruchomiona, aby rejestrować z bliska księżyce Jowisza.
Po wykonaniu przelotów w pobliżu Ziemi, Księżyca i Wenus w celu uzyskania prędkości wystarczającej do dotarcia do celu w 2031 roku, zasilana energią słoneczną bezzałogowa sonda wykona kilka przelotów w pobliżu księżyców Jowisza, zanim wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa.