W internecie pojawiła się dokładna instrukcja, w jaki sposób można uczynić swoje zasłony inteligentnymi. Główną zaletą instalacji jest ich niewątpliwie niska cena. W jaki sposób zrobić sobie takie w domu?
Co jest potrzebne do instalacji?
Pojęcie inteligentnego domu nieustannie się rozrasta, a jego możliwości są coraz większe. Wiele osób korzysta ze smart świateł, gniazdek, termostatów, głośników, ale również automatycznych rolet czy zasłon. Ich główną wadą jest niestety wysoka cena. Jedna z firm pokazała jednak, w jaki sposób można samodzielnie i niedrogo stworzyć system do sterowania zasłonami. Co więcej, okna mogą być odsłaniane równo ze wschodem i zasłaniane o porze zachodu Słońca. Możliwe jest także użycie zasłon z poziomu komendy głosowej, gdy zajdzie taka potrzeba.
Wśród potrzebnych elementów elektronicznych znalazł się mikrokontroler, płytka kontrolera napędu, silnik prądu stałego na 12 V oraz adapter wtyczki. Z kolei pozostałe, nieelektroniczne elementy, spośród których większość z pewnością mamy w domu, to mocna żyłka (najlepiej wędkarska), drewniane fragmenty, śruby, szpulka czy krążek, na który można nawinąć żyłkę oraz spinacz.
Jak zatem wykonać inteligentne zasłony?
Zasada działania jest dosyć prosta. Zadaniem silnika jest obrót szpuli, która będzie pociągała za przyczepioną do zasłony żyłkę. Co istotne, całość instalacji nie rzuca się w oczy, jedyne co może być widoczne to bloczek i właśnie żyłka. Jej długość ma być niewiele większa od planowanej pętli, a oba jej końce należy połączyć klejem ze spinaczem.
Autor wykonał instalację z drewna, którą można ładnie dopasować do ściany. Była ona konieczna, aby odpowiednio naprężyć żyłkę i ulokować na niej silnik. Przygotowany wcześniej spinacz, z już wysuszonym klejem, należy przytwierdzić do zasłony, a następnie podłączyć elektronikę według pełnej instrukcji, udostępnionej na blogu.
Ten samodzielnie wykonany inteligentny sprzęt można dołączyć np. do aplikacji Google Home, gdzie możliwe jest dostosowanie automatycznego ich odsłaniania i zasłaniania lub też ich zastosowanie z poziomu komend głosowych asystenta.