Smartfon (źródło: Pixabay)
Smartfon (źródło: Pixabay)

Abonament RTV obowiązuje teraz również posiadaczy smartfonów, komputerów i tabletów

Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, abonament RTV jest kwestią dotyczącą jedynie tradycyjnych telewizorów i radioodbiorników. Jednak niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wprowadza istotny precedens, który może dotknąć szerokiej rzeszy użytkowników nowoczesnych urządzeń.

Co oznacza wyrok NSA dla posiadaczy smartfonów i komputerów?

W wyroku z 7 marca 2023 roku, Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że obowiązek płacenia abonamentu RTV nie ogranicza się do posiadaczy tradycyjnych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Sąd podkreślił, że kluczowa jest możliwość odbioru programów radiowych i telewizyjnych, a nie fakt, czy dana osoba faktycznie z tej możliwości korzysta. Oznacza to, że nawet jeśli nie mamy w domu telewizora czy radia, ale posiadamy smartfon, komputer lub tablet, jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłaty abonamentowej.

Zgodnie z art. 2 ust. 7 ustawy o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, a więc każde urządzenia techniczne, które spełnia ustanowiony w tym przepisie warunek — umożliwia natychmiastowy odbiór programu — jest odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym.

Ciekawą propozycję w kontekście tej sprawy przedstawił prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca i członek KRRiT. Zasugerował on, aby zastąpić tradycyjny abonament RTV obowiązkową opłatą audiowizualną, która mogłaby być rozliczana, na przykład, w ramach rocznego zeznania podatkowego PIT. Co więcej, ta nowa forma opłaty obejmowałaby również urządzenia takie jak smartfony i komputery.

Dlaczego zmiana ta wzbudza kontrowersje?

Wprowadzenie opłaty abonamentowej za użytkowanie smartfonów, komputerów i tabletów budzi liczne kontrowersje i dyskusje. Wielu użytkowników tych urządzeń nie jest świadomych nowych przepisów, co może prowadzić do niezrozumienia i niechęci wobec nowych regulacji. Dodatkowo, konsumenci często nie kojarzą tych urządzeń z tradycyjnym odbiorem telewizji i radia, co sprawia, że wprowadzenie opłaty za ich posiadanie wydaje się im nieuzasadnione.

Dla wielu Polaków, którzy codziennie korzystają z tego typu urządzeń, ta decyzja sądowa może oznaczać konieczność uiszczania dodatkowych opłat. Warto więc aby każdy użytkownik zdawał sobie sprawę z nowych obowiązków i był przygotowany na ewentualne zmiany w swoim domowym budżecie.