MUX-4 (źródło: sklep.polsatbox.pl)
MUX-4 (źródło: sklep.polsatbox.pl)

Dostęp do TVN24 i Polsat News bez kablówki. Jak to zrobić?

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest kluczowy, a telewizja nadal odgrywa znaczącą rolę w dostarczaniu aktualności czy wiadomości sportowych. Wielu z nas zastanawia się, czy konieczne jest wykupowanie drogich pakietów kablowych, by móc śledzić kanały, takie jak TVN24 czy Polsat News. Okazuje się, że istnieją inne, bardziej przystępne finansowo opcje.

Dostęp do kanałów informacyjnych bez kablówki

Ważną informacją dla miłośników telewizji jest fakt, że po roku starań Polsat uzyskał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedłużenie koncesji na nadawanie cyfrowej telewizji naziemnej na multipleksie MUX-4 o kolejnych 10 lat.

Ta decyzja otwiera przed widzami ciekawe możliwości odbioru serwisów informacyjnych i sportowych bez konieczności inwestowania w drogie pakiety telewizyjne. Możemy na przykład rozważyć indywidualny zakup dostępu do poszczególnych kanałów. Na przykład, dostęp do TVN24 jest możliwy poprzez usługę TVN24 GO za 15 zł miesięcznie.

TVN24 Go (źródło: kup.tvn24.pl)
TVN24 Go (źródło: kup.tvn24.pl)

Jeśli chodzi o Polsat News, ten kanał można uzyskać poprzez Polsat Box Go za 30 zł miesięcznie, jednak w tej ofercie nie znajdziemy TVN24.

Polsat Box Go Premium (źródło: polsatboxgo.pl)
Polsat Box Go Premium (źródło: polsatboxgo.pl)

MUX-4 jako rozwiązanie

Rozwiązaniem łączącym oba te kanały w jednym pakiecie jest naziemna telewizja cyfrowa, oferowana przez Polsat na multipleksie MUX-4. Aby móc z niej korzystać, wystarczy zamówić pakiet wraz z dekoderem za symboliczną kwotę 1 zł (0,50 zł koszt dekodera plus 0,50 zł opłata aktywacyjna).

Miesięczna opłata za usługę to 30 zł przez okres 24 miesięcy, a dla klientów Plusa – 21 zł miesięcznie z rabatem smartDOM. Dekoder wymaga podłączenia do zewnętrznej anteny odbierającej cyfrową telewizję naziemną, co pozwala na dostęp do wszystkich programów nadawanych na multipleksach.

MUX-4 (źródło: sklep.polsatbox.pl)
MUX-4 (źródło: sklep.polsatbox.pl)

Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl, planowane są również zmiany w ofercie MUX-4. Na przykład, kanał Wydarzenia 24 ma zostać przeniesiony na MUX-1, a na jego miejsce wprowadzony zostanie nowy kanał – Polsat News Polityka.

Interesujący jest również aspekt finansowy przedłużenia koncesji. Polsat ma wpłacić kwotę ponad 13 milionów złotych za 10-letnią koncesję na nadawanie kanałów na MUX-4. Dla porównania, koncesja na nadawanie jednego programu na innym multipleksie kosztowała ponad 15 milionów złotych.

Jeśli chodzi o zasięg czwartego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, obecnie dociera do około 70% populacji Polski, obejmując największe miasta i ich okolice. Warto dodać, że przy zamawianiu pakietu istnieje opcja „Telewizji na Próbę”, która pozwala na rezygnację z usługi w ciągu 14 dni od podpisania umowy, dając pewność, że wybrana oferta spełni oczekiwania.