telewizja (źródło: Pixabay)
telewizja (źródło: Pixabay)

TVP Info przestało działać. To konsekwencja zmian w polskich mediach

Polski krajobraz medialny przeżywa prawdziwą rewolucję. W środę, po godzinie 11:00, doszło do nagłego przerwania programu nadawanego w TVP Info. W pierwszej kolejności zastąpiono go reklamami, a następnie sygnałem TVP1. Na antenie TVP1, zamiast regularnego wydania „Wiadomości” o godzinie 12:00, widzowie zobaczyli jedynie statyczną planszę. Co więcej, zaplanowane wydanie „Agrobiznesu” zostało nagle przerwane.

Problemy techniczne czy coś więcej?

Oprócz powyższych niewyjaśnionych zjawisk, internauci na popularnych serwisach społecznościowych zgłaszali również problemy z dostępem do kanału TVP Info przez aplikację TVP Go. Dodatkowo, internetowa strona stacji przestała działać. Zaraz po tym pojawiały się liczne komentarze i doniesienia o braku możliwości odbioru stacji, co wywołało wiele spekulacji i pytań.

Praktycznie tym samym czasie, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, podjął decyzję o odwołaniu prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Nowo powołane rady nadzorcze tych spółek od razu powołały nowe zarządy, choć nie ujawniono, kto dokładnie wszedł do ich składu. Jak czytamy w komunikacie MKiDZ:

Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wydarzenie było odpowiedzią na uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 19 grudnia 2023 roku, mającą na celu przywrócenie ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Stanowiła niejako podstawę dla tych radykalnych zmian. Projekt kładł nacisk na naprawę fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz na zapewnienie obywatelom dostępu do rzetelnej informacji i pluralizmu politycznego.

Reakcja społeczna i polityczna

W odpowiedzi politycy, w tym prezes Jarosław Kaczyński i były premier Mateusz Morawiecki, odwiedzili siedziby TVP. W serwisach informacyjnych i m.in. w programie „Jedziemy”, prowadzący zachęcali widzów do wyrażania wsparcia dla niezależności mediów publicznych. Dodatkowo prezes zarządu spółki Telewizja Republika nawoływał do dołączenia do „obrony”. Podał także informację, że dziennikarze TVP Info będą nadawać na TVP Republika.

Te wydarzenia rzucają nowe światło na przyszłość polskich mediów publicznych. Zmiany w zarządzaniu zapewne wpłyną znacząco na sposób, w jaki informacje są przekazywane i odbierane przez społeczeństwo. Jakie będą długoterminowe skutki podjętych kroków, pozostaje na razie otwartą kwestią, ale z pewnością będą one przedmiotem gorących dyskusji w najbliższym czasie.