Plastik (źródło: Pixabay)
Plastik (źródło: Pixabay)

Jednorazowe plastikowe kubki będą dodatkowo płatne. Jaka opłata czeka Polaków?

W Dzienniku Ustaw pojawiły się trzy nowe rozporządzenia na temat opakowań plastikowych, w tym kubków czy pojemników, opracowane przez Ministra Klimatu i Środowiska. Najnowsze regulacje były wymagane przez Unię Europejską i wejdą w życie już z początkiem nowego roku.

Dodatkowa opłata dla klientów za jednorazowy plastik

Zgodnie z postanowieniami, zawartymi w przepisach Unii Europejskiej, już od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie zobowiązane są do ograniczenia stosowania jednorazowych opakowań plastikowych. Dlatego też Minister Klimatu i Środowiska ulokował w Dzienniku Ustaw trzy nowe rozporządzenia tej sprawie.

Wprowadzane przepisy regulują m.in. stawki opłat za każde jednorazowe opakowanie z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorca handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego, który wyda posiłek czy napój w tego rodzaju pojemniku, zobowiązany jest do nałożenia na klienta dodatkowej opłaty.

Jak wynika z nowego rozporządzenia, za każdy plastikowy kubek konsument w Polsce będzie musiał zapłacić 20 groszy za każdą sztukę. Przepis ten obejmuje także pokrywkę czy wieczko. Również za opakowanie na jedzenie będzie trzeba wnieść opłatę. W tym przypadku jej wysokość wyniesie 25 groszy.

Nowe opłaty dotyczące przedsiębiorców

Wśród nowych regulacji pojawiło się także drugie rozporządzenie, które obejmuje samych przedsiębiorców. Za wprowadzenie do obrotu jednego kilograma pojemników z plastiku, m.in. paczek czy owijek na żywność przeznaczoną do spożycia bezpośredniego, opakowań na napoje, kubków i wieczek, konieczne będzie wniesienie opłaty rzędu 10 groszy.

Dodatkowe koszta obejmą również przedsiębiorcę, który zajmuje się sprzedażą wyrobów tytoniowych z filtrami produkowanymi z udziałem tworzyw sztucznych oraz samych filtrów. W tym przypadku, konieczne będzie zapłacenie 1 grosza za każdą sztukę wyrobu. Podobnie sprawa wygląda z nawilżanymi chusteczkami czy balonami.

Ostatnie z najnowszych rozporządzeń dotyczy ekologicznych opłat produktowych. Również w tym przypadku zostały one nałożone na przedsiębiorcę. Kwoty różnią się w zależności od rodzaju pojemnika, poziomu materiałów recyklingowanych czy selektywnej zbiórki odpadów.