Czujnik obecności FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik obecności FP2 (źródło: Aqara)

Czujnik obecności Aqara FP2 jako monitor snu. Nadchodzi aktualizacja

W kwietniu 2023 roku marka Aqara pokazała swój nowy czujnik obecności. Zgodnie z zapowiedzią, po kilku miesiącach, a dokładniej w październiku br., firma zaktualizowała urządzenie, udostępniając chińskim użytkownikom funkcję śledzenia snu. Teraz ta ciekawa opcja rozszerzana jest na cały świat.

Aqara FP2 wykryje ruch

Czujnik obecności to nic innego jak niewielki gadżet, który wykrywa ruch i powiadomi o nim użytkownika. Urządzenie umieszczane jest zazwyczaj na ścianie, a jego zasada działania opiera się o wykorzystanie technologii radarowej. Sprzęt można także ulokować na suficie, gdzie spełni się jako czujnik upadków, co jest szczególnie ważne, gdy mamy pod opieką seniorów, niepełnosprawnych czy dzieci.

Aqara FP2 to rozwiązanie z kategorii Smart Home. Oznacza to, że wykrycie ruchu może inicjować uruchamianie innych urządzeń np. żarówek, lamp czy innych źródeł światła, zainstalowanych w systemie inteligentnego domu.

Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

Czujnik z nowymi funkcjami

Poza funkcjami standardowo oferowanymi przez czujniki obecności, FP2 może także pełnić rolę monitora snu. Jest to możliwe za sprawą aktualizacji oprogramowania do wersji 1.2.3_0002.0059. Opcja ta była zapowiedziana jeszcze w kwietniu, a w październiku trafiła w ręce chińskich użytkowników. Teraz okazuje się, że funkcja zostanie rozpowszechniona na cały świat.

Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

Monitor snu będzie dotyczył tylko jednej osoby. Czujnik zmierzy parametry, takie jak czas snu, fazy oraz częstość oddechów i tętno. To ciekawe rozwiązanie pozwoli lepiej zaopiekować się osobą chorą lub może stać się idealną alternatywą dla użytkowników, którzy nie przepadają za spaniem m.in. z założonymi na nadgarstek smartwatchami.

Jak wynika z zapowiedzi, marka Aqara, w ramach kolejnych aktualizacji ma zamiar dodać kolejne funkcje. Wśród nich ma pojawić się możliwość wykrywania osób za pomocą sztucznej inteligencji oraz opcja zliczania ludzi przebywających w danym pomieszczeniu.