Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

Aqara wprowadziła do oferty nowy czujnik obecności FP2

Firma Aqara zasila swoją gamę smart urządzeń nowym czujnikiem obecności FP2. Poza informowaniem o wykrytym ruchu poinformuje także o upadku, a w przyszłości ma również zyskać dostęp do Matter.

Budowanie smart home’u na sprzętach Aqara

Podstawą bezpieczeństwa i oszczędności energii w Smart Home są czujniki i nie mam tutaj na myśli urządzeń mierzących temperaturę czy wilgotność, a kamery monitorujące oraz sprzęty wykrywające nieproszonych gości oraz domowników.

Wykryty ruch może wywoływać sekwencję zdarzeń dla innych urządzeń, co znacząco zwiększa komfort użytkowników. Jedną z firm, które oferują liczne sprzęty zabezpieczające jest Aqara, a jej głównym akcesorium, pozwalającym na pełną kontrolę nad Smart Home, są huby.

Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

Aqara, znana z bogatej gamy urządzeń dla inteligentnego domu, wprowadziła na rynek czujnik obecności FP2, który pozwala na precyzyjne wykrywanie obecności ludzi. Zasada działania najnowszego urządzenia opiera się o technologię radarową, wykorzystującą fale milimetrowe. Technologia ta rozwiązuje kilka problemów, które były następstwem użytkowania tego typu sprzętów opartych o podczerwień.

Jeden czujnik do wielu zadań specjalnych

Czujnik FP2 pozwala na precyzyjne wykrywanie ludzi, jednak dokonuje tego na wyższym poziomie, dzięki możliwości przeprowadzania monitoringu wielu stref i celów, których może być zdefiniowanych aż 30 w pomieszczeniu o powierzchni do 40 m2.

Każdy z czujników pozwala na jednoczasowe śledzenie pięciu osób. Taka opcja umożliwia na przykład płynne uruchamianie, wyłączanie czy też przyciemnianie świateł, gdy czujnik nie wykryje obecności domowników.

Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

Czujnik ten ma uzyskać dostęp do systemu Matter przy najbliższej aktualizacji, a aktualnie łączy się z Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, a także z Home Assistant. Dzięki temu użytkownik nie musi przywiązywać się do jednego producenta przy wyborze poszczególnych elementów swojego inteligentnego domu.

Ciekawą funkcją najnowszego urządzenia jest wykrywanie upadków, co jest niezwykle istotne w domach, w których przebywają seniorzy. Po zarejestrowaniu takiej sytuacji czujnik jest w stanie powiadomić domowników o zaistniałej sytuacji, wykorzystując do tego lokalną syrenę.

Czujnik FP2 (źródło: Aqara)
Czujnik FP2 (źródło: Aqara)

W przyszłości, w ramach aktualizacji, FP2 ma również zyskać możliwość wykrywania postawy w tym stania, siedzenia i leżenia, a także monitorowania snu czy częstości oddechów.