AI wspomoże badaczy w opracowywaniu nowych lekarstw

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

Naukowcy testują tworzenie nowych lekarstw przy wsparciu AI. Jeśli testy zakończą się sukcesem, produkcja będzie nie tylko szybsza, ale i tańsza.

Medycyna stale się rozwija i już w tym momencie jest na imponującym poziomie. Słuszność tego stwierdzenia najlepiej oddają dane statystyczne, dotyczące oczekiwanej długości życia na przestrzeni wieków. Osoby mające między 50 a 60 lat w 1945 roku były już nad wyraz sędziwymi jednostkami. Obecnie osoby w tym wieku wciąż mają przed sobą perspektywę długiego życia.

Oczywiście to nie tak, że medycyna jest jedynym czynnikiem wpływającym na długość życia – równie istotna jest zamożność danego kraju, czy też jego rozwój technologiczny. Nie zmienia to jednak faktu, że poziom rozwoju medycyny w danym regionie jest również częściowo zależny od wymienionych wyżej czynników. Ostatecznie nie w każdym szpitalu można zaobserwować roboty wspomagające personel.

AI wspomoże tworzenie nowych lekarstw

Proces tworzenia, testowania, a następnie wprowadzenia leków jest bardzo długi i kosztowny. Od pomysłu, przez opracowanie formuły, do faktycznej produkcji może minąć wiele lat, a sam projekt może pochłonąć miliardy dolarów. Niewątpliwie nie jest to okres, który sprzyja pacjentom cierpiącym na przypadłości, na które jeszcze nie ma lekarstw. Podobnie mogą czuć się pacjenci dotknięci chorobami bardzo rzadkimi.

Sztuczna inteligencja jednak może znacznie ten proces usprawnić. Projekt, który ma na celu wykorzystanie komputerów kwantowych do produkcji leków, otrzymał dofinansowanie. Od teraz badacze z uniwersytetu w Pensylwanii będą skupieni na testowaniu kwantowego AI. Chcą sprawdzić, czy leki wyprodukowane przy pomocy sztucznej inteligencji będą dostarczane pacjentom taniej i szybciej niż obecnie.

Swaroop Ghosh, profesor pensylwańskiej uczelni, stwierdził, że komputery kwantowe są w stanie poradzić sobie z częścią problemów o wiele lepiej niż ludzie czy standardowe maszyny. Dodatkowym atutem ma być ich moc obliczeniowa – standardowe komputery bowiem, przez wzgląd na ich ograniczone możliwości procesowania danych, znacznie wyhamowują proces tworzenia leków.

Mówi się, że modele na bazie kwantowego AI są o wiele bardziej ekspresyjne od klasycznych algorytmów bazujących na sieci neuronowej – innymi słowy mają większe możliwości niż klasyczne modele AI podobnej skali. Komputery kwantowe (…) mogą być w stanie stworzyć użyteczny model dystrybucji lekopodobnych molekuł o wiele wydajniej, niż klasyczne komputery.

Swaroop Ghosh, profesor nadzwyczajny uniwesytetu w Pensylwanii i koordynator projektu

Co czeka na nas w przyszłości? Niewyobrażalne…

Przeszczepy tkanek wydrukowanych w 3D, cyfrowe tatuaże służące do pomiaru stanu naszego zdrowia, inteligentne soczewki kontaktowe czy algorytmy sterujące protezami. To wszystko jest albo już dostępne, albo wchodzi w końcowe fazy testowe i za niedługo nadejdzie. Patrząc na te dobrodziejstwa, trudno nie zastanowić się choć przez chwilę nad tym, co czeka na nas w przyszłości.

Szczególnie, że jeszcze dekadę temu, większość z dostępnych obecnie rozwiązań byłaby dla ludzi tak abstrakcyjna, iż nie byliby w stanie nawet tego sobie wyobrazić. Nie wspominając o faktycznej możliwości skorzystania z nich, w perspektywie kilku lat.

Exit mobile version