AI pozwoli lepiej sortować odpady nadające się do kompostowania

Odpady papierowe, źródło: Pixabay

Odpady papierowe (źródło: Pixabay)

Technologia sortowania odpadów potrzebuje zmian, aby dokładniej oddzielać frakcje kompostowalne. Pojawił się pomysł na wykorzystanie do tego celu AI. Jaką skuteczność można osiągnąć?

System sortowania odpadów oparty o AI

Brytyjscy naukowcy opracowali system, działający w oparciu o uczenie maszynowe, dzięki któremu możliwe jest automatyczne sortowanie odpadów. Choć maszyny od lat działają w sortowniach, jeszcze nigdy nie były w stanie tak dokładnie oddzielić kompostowalnych frakcji.

Do systemu użyto metodę obrazowania hiperspektralnego (HSI), pozwalającą na wykrywanie budowy chemicznej w trakcie procesu skanowania odpadów. Technologia ta wykorzystuje podczerwień o zakresie długości fali od 950 do 1730 nanometrów i pozwala na zidentyfikowanie i rozróżnienie odpadów z tworzyw sztucznych takich, jak polipropylen (PP), stosowany m. in. w produkcji pojemników śniadaniowych, politereftalan etylenu, czyli PET, w którym sprzedawana jest np. woda mineralna, a także LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości, z którego powstaje folia spożywcza czy reklamówki i woreczki.

HSI pozwala także na odróżnienie tworzyw kompostowalnych, czyli powstałych np. z kwasu polimlekowego (PLA), politereftalanu adypinianu butylenu (PBAT), ale również powstałych z materiałów kompostowalnych jak np. liście palmowe czy trzcina cukrowa.

Kompost (źródło: Pixabay)

Wysoka skuteczność AI w rozpoznawaniu materiałów w odpadach

Opracowane modele sztucznej inteligencji doskonale poradziły sobie z sortowaniem odpadów, osiągając wysoką dokładność, co daje sporą szansę na ulepszenie technologii rozdzielania wytwarzanych śmieci.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez brytyjską organizację klimatyczną WRAP, nawet około 1/3 plastikowych opakowań, które zostały wyprodukowane na świecie, nie trafia do procesu recyklingu, zanieczyszczając środowisko.

Technologia sortowania odpadów, wykorzystująca AI oraz uczenie maszynowe, opracowana przez naukowców z UCL pozwoliła na zidentyfikowanie kompostowalnych tworzyw z prawie 100% dokładnością. Proces nie zużywa dużo energii oraz nie wymaga zastosowania wody czy środków chemicznych, a także praktycznie bezbłędnie jest w stanie identyfikować odpady większe niż 10 na 10 milimetrów.

Exit mobile version