Wokal Johna Lennona odtworzony przez AI (źródło:pixabay)
Wokal Johna Lennona odtworzony przez AI (źródło:pixabay)

Narzędzie AI wykorzystano do stworzenia ostatniej płyty Beatlesów

Paul McCartney zdradził w wywiadzie dla BBC, że algorytm AI pomógł uratować wokale Johna Lennona z kasety demo. Po oczyszczeniu nagranie zostało wykorzystane do stworzenia tegorocznej płyty.

AI pozwala bawić się muzyką na nowe sposoby

Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają tworzyć i remiksować muzykę na zupełnie nowe sposoby. AI nie tylko tworzy nowe dźwięki z pomocą instrukcji tekstowych, ale jest także zdolne do kopiowania aktywnych artystów, a nawet wskrzeszania zmarłych. O ile ostatnia możliwość budzi wiele kontrowersji, to jednocześnie daje ona nadzieję, by uratować przed zapomnieniem niewydane kawałki. Tak właśnie zrobili aktywni członkowie The Beatles przy tworzeniu najnowszej płyty.

Były frontman Wings, Paul McCartney, powiedział, że sztuczna inteligencja została wykorzystana do produkcji „ostatniej płyty Beatlesów”, która ma zostać wydana jeszcze w tym roku. W wywiadzie dla programu BBC McCartney wspomniał o utworze w odpowiedzi na pytanie o wykorzystanie sztucznej inteligencji do odtworzenia wokali wczesnych Beatlesów. Technologia opracowana na potrzeby niedawnego filmu dokumentalnego o Beatlesach Get Back była w stanie wydobyć wokal byłego kolegi z zespołu, Johna Lennona, z nagrania kasetowego o niskiej jakości, aby stworzyć podstawę dla utworu.

Kiedy przyjechaliśmy, aby nagrać ostatnią płytę Beatlesów, byliśmy w stanie wydobyć głos Johna [ze starej kasety demo] i uzyskać czystość dzięki sztucznej inteligencji, aby zmiksować nagranie tak, jak zwykle.

Paul McCartney
Zespół z Liverpoolu wydaje kolejną płytę dzięki AI (Źródło:pixabay)
Zespół z Liverpoolu wydaje kolejną płytę dzięki AI (Źródło:pixabay)

Fascynujące, przerażające narzędzie…

Redaktor dialogów Get Back, Emile de la Rey, jest cytowany przez BBC News jako twórca technologii, która była w stanie oddzielić głosy Beatlesów od szumu tła i oprzyrządowania do filmu dokumentalnego. Podobna technologia została również zastosowana w remasterze albumu Beatlesów Revolver z 2022 roku i pozwoliła McCartneyowi na duet ze swoim zmarłym kolegą z zespołu podczas zeszłorocznej trasy koncertowej.

Chociaż McCartney nie podaje nazwy nowego utworu, BBC News zauważa, że prawdopodobnie będzie to utwór „Now and Then”, który pierwotnie został nagrany przez Johna Lennona przed jego śmiercią w 1980 roku.

Choć podekscytowany możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji do przywracania starych nagrań, McCartney powiedział, że „trochę przerażające” jest usłyszeć głos Johna Lennona śpiewającego jedną z jego piosenek.

Ludzie mówią do mnie: „Och, tak, jest utwór, w którym John śpiewa jedną z moich piosenek ”. I tak nie jest – to tylko AI. Jest w tym dobra, ale i przerażająca strona, a my po prostu musimy zobaczyć, dokąd to prowadzi.

Paul McCartney