Niebo pełne gwiazd
(źródło: Pixabay)

Algorytm AI wykrył potencjalnie niebezpieczną dla Ziemi asteroidę

Naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który jest w stanie skutecznie wykrywać asteroidy. Narzędzie sprawdziło się już w odnalezieniu potencjalnie niebezpiecznej planetoidy. Przyszłe prace z wykorzystaniem AI mają pozwolić skatalogować wszystkie poruszające się w okolicy Ziemi obiekty.

Kosmos i potencjalne zagrożenia dla Ziemi

Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał. Badacze nią wsparci opracowują liczne narzędzia, które mogą ułatwiać codzienność, ale również sprawiać, aby ludzie na Ziemi byli bezpieczni. Tym razem naukowcy wykorzystali swoje umiejętności i AI, aby stworzyć algorytm, który wykryje asteroidy, mogące zagrażać Ziemi.

HelioLinc3D został opracowany przez University of Washington dla Obserwatorium Vera C. Rubin, które zlokalizowane jest w północnym Chile. Instytucja ta jest kluczowym miejscem do nadchodzących 10-letnich badań nocnego nieba. Jej zadaniem jest wykrywanie obiektów w kosmosie, również asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety, czyli tych, które poruszają się wokół Słońca po orbitach przecinających ziemską.

Obrazy odkrywcze z przeglądu ATLAS, z 2022 SF289 widocznym w czerwonych ramkach (źródło: ATLAS/Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego/NASA)
Obrazy odkrywcze z przeglądu ATLAS, z 2022 SF289 widocznym w czerwonych ramkach (źródło: ATLAS/Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego/NASA)

Algorytm wykrywania asteroid, oparty o AI, znacząco różni się od obecnie stosowanych technologii. Konwencjonalne wersje oprogramowania wymagają wykonania czterech zdjęć w ciągu jednej nocy. Innowacyjne rozwiązanie jednak potrzebuje zaledwie dwóch. Jaka jednak jest jego skuteczność?

AI wykryje niebezpieczne dla ludzi obiekty

Algorytm AI był w stanie zidentyfikować już pierwszą asteroidę, należącą do gromady potencjalnie niebezpiecznych ciał niebieskich. Wcześniej użytkowane systemy nie pozwoliły na wykrycie 2022 SF289, której długość osiąga ponad 180 metrów. Gdyby uderzyła w Ziemię, mogłaby spowodować duże szkody nawet w dużym mieście. Póki co i w najbliższej przyszłości nie stanowi zagrożenia.

Badania prowadzone przez Obserwatorium Rubina, z wykorzystaniem algorytmu AI, mają rozpocząć się w 2025 roku. Ich efektem ma być skatalogowanie asteroid i innych poruszających się w kosmosie obiektów. Naukowcy wierzą, że przeprowadzenie tak szerokich obserwacji w przyszłości pozwoli na dokonanie przełomowych odkryć, w których sztuczna inteligencja będzie miała swój znaczący udział.