Sztuczna inteligencja na dobre zadomowiła się w Hucie Miedzi „Głogów”. Algorytmy będą od teraz wspomagały pracowników w przewidywaniu strat ciepła z pieca zawiesinowego. Za co będzie odpowiedzialna AI?
„Serce” Huty Miedzi „Głógów”, czyli piec zawiesinowy
Najważniejszy element działania Huty Miedzi „Głogów”, czyli jeden z największych na świecie pieców zawiesinowych, otrzymał teraz nowego pomocnika w postaci sztucznej inteligencji. Algorytmy AI zostały już wprowadzone i mają za zadanie przewidywać straty ciepła zachodzące w obrębie pieca i jego szybu reakcyjnego. Szacowanie strat ciepła opiera się o zebrane przez lata historyczne dane, a skuteczność działania systemu AI sięga niemalże 100%.
Przewidywanie szacunkowych temperatur jest istotne ze względu na wysoką temperaturę wewnątrz pieca – osiąga ona poziom 1300 stopni Celsjusza. Ważne jest również ciągłe dostosowywanie parametrów technologicznych w działaniu pieca, a także stabilizacja procesu odbioru ciepła i chłodzenia w szybie reakcyjnym.
Huta Miedzi nieustannie się rozwija i wprowadza nowoczesne technologie, zarówno w kwestii zautomatyzowania i robotyzowania procesów zachodzących na terenie zakładu oraz zwiększania efektywności, jak i w zakresie bezpieczeństwa pracowników tego kombinatu metalurgicznego. W hucie wytwarzana jest miedź katodowa o zawartości 99,99% miedzi.
Hackathon KGHM Polska Miedź S. A. i Centrum Analityki sp. z o. o.
Stworzenie systemu AI dla pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi „Głogów” było elementem maratonu programowania, który organizowany jest przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A. i Centrum Analityki sp. z o. o. Od hackathonu CuValley Hack 2021 minęło już trochę czasu, ale praktyczne wdrożenie algorytmów do działania w piecu zawiesinowym zajęło zaledwie 5 miesięcy, osiągając wysoką skuteczność szacunków.
W zeszłym roku tematem przewodnim było opracowanie modelu danych, który będzie wyznaczał jakość katod w oparciu o parametry wsadów i procesu, natomiast III edycja hackathonu CuValley Hack 2023 dotyczyć będzie optymalizacji energetycznej procesu mielenia I stopnia, który realizowany jest w młynach.
„KGHM ciągle wdraża nowoczesne rozwiązania informatyczne. Jesteśmy głęboko przekonani, co jest oczywiście poparte licznymi pozytywnymi efektami tego typu zastosowań, iż w obecnej dobie jest to klucz do poprawy efektywności zarówno technologicznej, jak i ekonomicznej.”
Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty Miedzi „Głogów”