Głowica termostatyczna Tuya GTZ03 / fot. Kacper Żarski
Różnica między temperaturą zdefiniowaną na głowicy termostatycznej Tuya GTZ03 a zewnętrznym termometrze wynosi niecały stopień / fot. Kacper Żarski

Czy urządzenia smart home mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Tegoroczny wzrost kosztów ogrzewania może okazać się dla zdecydowanej większości Polaków poważnym problemem. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez UCE Research.

Komfort termiczny a koszty za ogrzewanie

Komfort termiczny jest niezwykle istotny do codziennego funkcjonowania, szczególnie w domu. Utrzymanie stanu komfortu cieplnego bezpośrednio wpływa na zdrowie domowników i zależne jest od ich aktywności. Najbardziej wrażliwymi na odczucie chłodu osobami są osoby starsze, schorowane i małe dzieci. Wynika to również z ograniczeń w ich ruchu i aktywności.

Jak wynika z badań zleconych przez Netatmo, aż 90% Polaków obawia się wzrostu kosztów ogrzewania, natomiast około 75% spośród ankietowanych ma zamiar tej zimy podjąć kroki, które pozwolą im zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ponad 70% badanych zdecydowało się obniżyć temperaturę w mieszkaniu, jako sposób na zredukowanie ponoszonych kosztów. Nieco mniej niż połowa osób ma w planach wykorzystanie dodatkowych metod redukcji strat ciepła, na przykład w postaci zainstalowania wspomagającej izolacji dla drzwi czy okien. Rozważana jest również wymiana źródła ciepła, a także zamontowanie urządzeń Smart Home.

Ogrzewanie
Netatmo Valves Set / fot. Kacper Żarski
Netatmo Valves Set / fot. Kacper Żarski

Redukcja kosztów za ogrzewanie

Do inteligentnych urządzeń, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów ponoszonych za ogrzewanie, należą głowice termostatyczne. Zastosowanie tego typu urządzenia pozwala na utrzymanie stałej, ustalonej przez użytkownika, temperatury wewnątrz danego pomieszczenia.

Dodatkowo, dzięki automatycznej regulacji, możliwe jest dostosowanie temperatury w zależności od pory dnia i obecności domowników, tak, aby energia do ogrzewania nie była marnowana. Spośród ankietowanych, 15% osób ma zamiar zainwestować w inteligentne rozwiązania, a 40% z nich w głowice termostatyczne.

Badania zostały przeprowadzone w październiku br. przy użyciu metody CAWI, czyli z wykorzystaniem ankiety elektronicznej. Populacja tego badania statystycznego obejmowała 1059 osób.